Pirmadienį priešpiet žiniasklaidą apskriejo informacija, jog Panevėžio „Lietkabelio“ ekipos įžaidėjas Vaidas Kariniauskas – suspenduotas. Krepsinis.net skelbė, kad to priežastis yra dalyvavimas sutartose lažybose.
Krepsinis.net žiniomis, su krepšininku susiję asmenys didelėmis sumomis lažinosi, jog praėjusios savaitės rungtynėse su Dižono JDA ekipa šio įmestų taškų suma neviršys 8,5 taško. Buvęs Lietuvos vyrų rinktinės krepšininkas mačą baigė realizuodamas vos vieną metimą iš šešių bei pelnęs 2 taškus.
Tačiau tai toli gražu ne vienintelis atvejis, kai lažybų šmėkla vaidenasi aukščiausioje Lietuvos krepšinio lygoje. Krepsinis.net siūlo prisiminti ne tokius ir senus įvykius, kurie taip pat kėlė įvairiausių įtarimų.
Palangos „Naglio“ krepšininkai pripažinti lažinęsi dėl pralaimėjimo Kauno „Žalgiriui“ dideliu skirtumu (2011 m.)
Vienas iš nedaugelio lažybų skandalo, kuriame įtarimai visiškai pasitvirtino. Lietuvos krepšinio federacijos sudaryta komisija, atlikusi tyrimą nustatė, jog kai kurie ekipos žaidėjai dalyvavo lažybose bei statė nemenkas sumas už savo ekipos pralaimėjimą didesniu nei 30-ies taškų skirtumu prieš „Žalgirį“. Galutinis mačo rezultatas tuomet ir neturėjo per daug stebinti – „Žalgiris“ reguliariajame LKL sezone patyrė vos vieną pralaimėjimą, kai „Naglis“ per 22 sužaistus turus pergale džiaugėsi vos 4-is kartus.
Vis dėlto, įtarimų patiems „Naglio“ ekipos vadovams kilo dėl sunkiai sveiku protu suprantamų sprendimų aikštelėje. Į įvairias Lietuvos lažybų bendroves kreipęsi komandos vadovai prašė nustatyti, ar ekipos krepšininkai galimai dalyvavo lažybose. Įtarimai pasitvirtino – ekipos administracija vaizdo įrašuose atpažino krepšininkus, kurie lažinosi dėl savo ekipai nenaudingos mačo baigties. Iš pradžių žadėję imtis pačių griežčiausių veiksmų bei viešinti susitepusių žaidėjų pavardes, „Naglio“ ekipos vadovai visgi apsigalvojo ir ėmė išsisukinėti.
Keturi žaidėjai buvo užfiksuoti statantys patys, dar trijų ekipos narių artimieji bei draugai atliko analogiškus statymus. Kaip teigė LKF sudaryta komisija, tuomet nuspręsta neįvardinti lažybose dalyvavusių konkrečių žaidėjų, nes nenorima pakenkti jaunų žaidėjų karjeroms, o bausmę prasikaltusiems patikėjo nustatyti Lietuvos krepšinio lygai, kuri viso skandalo metu buvo absoliučiai nuo jo atsiribojusi. Kiek vėliau paaiškėjo, jog pagrindiniai šio skandalo veikėjai – Rimas Varanauskas, Vytautas Buzas ir Vidmantas Užkuraitis.
Skandalo įkarštyje atsistatydino ir tuometinis „Naglio“ strategas Gediminas Petrauskas, savo apsisprendimą motyvavęs prarastu pasitikėjimu žaidėjais.
Lažybų bendrovė sustabdė laimėjimų išmokėjimą lažybose dėl rungtynių tarp Prienų „Rūdupio“ bei Kėdainių „Nevėžio“ baigties (2011 m.)
Dar nespėjus nurimti aistroms dėl išaiškintos „Naglio“ žaidėjų aferos, lažybų bendrovė „Orakulas“ sustabdė laimėjimų išmokėjimą dėl balandžio 5 d. mačo baigties tarp Prienų „Rūdupio“ ir Kėdainių „Nevėžio“. Bendrovė savo sprendimą motyvavo tuo, jog kilo pagrįstų įtarimų, kad lažybų įvykio rezultatas buvo pasiektas dėl nesąžiningo lažybų įvykio dalyvių susitarimo.
Minėtų „Rūdupio“ ir „Nevėžio“ rungtynių kulminacija išties gana įdomi. Po pirmosios mačo dalies, „Nevėžis“ dar turėjo keturių taškų pranašumą (41:37). Vis dėlto, po ilgosios pertraukos aikštės šeimininkai ėmė rungtyniauti kur kas užtikrinčiau ir netruko perimti iniciatyvą į savo rankas bei trečiąjį kėlinį laimėjo 12-os taškų skirtumu. Iki mačo pabaigos likus žaisti kiek daugiau, nei 4 minutes ekipas dar skyrė 7 taškų skirtumas (77:70). Prie baudų metimo linijos stojęs „Nevėžio“ įžaidėjas Rolandas Alijevas (baudas viso sezono metu realizavo 71 proc. tikslumu) prametė abu metimus, o tuomet galingą spurtą 16:6 surengęs „Rūdupis“ iškovojo užtikrintą pergalę rezultatu 93:76. Beje, tai ne vienintelis lažybų prieskonį turintis epizodas, kuriame šmėžuoja ir jaunystėje vienu perspektyviausių Lietuvos įžaidėjų laikyto Alijevo pavardė.
Redikas
LKL atšaukė bei nukėlė rungtynes (2015 m.)
Dar vieno skandalo epicentre – vidurio Lietuvos klubas. 2015 m. balandžio 16 d. turėjęs vykti dviejų LKL autsaiderių susitikimas buvo atšauktas. LKL griežtų veiksmų ėmėsi po to, kai gavo Lošimų priežiūros tarnybos raštą, kuriame teigta, kad didžiulės sumos visame pasaulyje buvo statomos už mačo autsaiderio laikyto Mažeikių klubo pergalę. Įdomu tai, jog pradžioje lažybininkai už „Mažeikių“ pergalę siūlė 3,5 koeficientą, tačiau prasidėjus dideliam susidomėjimui šiuo maču, šis krito iki 1,5. Paprastai kalbant, pastatę už „Mažeikių“ ekipos pergalę 100 eurų, pačioje pradžioje galėjote tikėtis laimėti 350 eurų. Vėliau, jau gerokai mažesnio, maždaug 150 eurų laimėjimo.
Beje, tai buvo jau antras rimtas signalas, susijęs su „Nevėžiu“ tame pačiame sezone. Pirmasis dar prieš naujuosius metus kilo, kai kėdainiečiai rezultatu 73:116 nusileido Klaipėdos „Neptūno“ krepšininkams. Tuomet dar prieš rungtynes Lošimų priežiūros tarnyba buvo sulaukusi vienos lažybų bendrovės įspėjimų apie neįprastus statymus dėl „Nevėžio“ pralaimėjimo dideliu taškų skirtumu, tačiau jokių priemonių nesiėmė. „Nevėžis“ tuomet po rungtynių atliko tyrimą klubo viduje, bet kaip ir buvo galima tikėtis, jokių tyčinių žaidėjų veiksmų, siekiant pralaimėti dideliu skirtumu, nenustatė.
Nelaukti svečiai Utenoje, netikėtas atsisveikinimas su Rolandu Alijevu bei diskvalifikacija Dovydui Redikui (2016 m.)
Dar viena istorija, kurioje figūravo R.Alijevas, įvyko 2016 m. Prieš pat LKL atkrintamųjų startą. Tuomet kaip perkūnas iš giedro dangaus atskriejo Utenos „Juventus“ išplatintas pranešimas, jog „dėl grubių vidaus taisyklių pažeidimų“ sutartis nutraukiama su įžaidėju R.Alijevu. Nuo detalesnių paaiškinimų klubas susilaikė.
Tuomet portalas Krepsinis.net netruko išsiaiškinti, jog tuometinis ekipos treneris Antanas Sireika ir klubo prezidentas Žydrūnas Urbonas sulaukė tam tikrų asmenų vizito, kurio metu šie pateikė susirašinėjimus su pačiu žaidėju, kur jis pripažįsta dalyvavęs statymuose, ir neneigia skolų. Nors klubo atstovai ir atletas buvo pasiekę susitarimą viešai šios temos neeskaluoti, visa tiesa galiausiai išaiškėjo.
„Pasakysiu tik tiek, kad yra padaryta klaidų. Tai asmeninės problemos. Labai gaila, kad negalėsiu toliau klubui padėti. Prašau neskambinti ir nerašyti. Tai tikrai asmeniška“, – tuomet tokia žinute į savo feisbuko draugus kreipėsi pats krepšininkas.
Pasibaigus sezonui, LKL drausmės komisija, atlikusi tyrimą, išsiaiškino, kad LKL žaidėjo deklaraciją pažeidė ir R.Alijevas. Atsižvelgiant į tam tikras lengvinančias aplinkybes, t.y., kad krepšininkas pripažino padarytus nusižengimus ir pats parodė iniciatyvą dalyvauti prevencinėje veikloje aiškinant jauniems žaidėjams sporto etikos principų svarbą ir jų nesilaikymo pasekmes, LKL skyrė švelnesnę sankciją – sąlyginę diskvalifikaciją metams. Jam leidžiama dalyvauti LKL čempionate, su sąlyga, kad jo atlikti drausmės pažeidimai per artimiausius metus nepasikartos ir bus įvykdytas pasižadėjimas dalyvauti švietėjiškoje veikloje. Kitu atveju LKL turės teisę skirti daug griežtesnes nuobaudas.
Beje, buvo nustatyta, jog istorijoje su „svečiais“ apsilankiusiais Utenoje, buvo susijęs ir visą karjerą skandalų lydėtas D.Redikas. To pačio tyrimo metu, LKL drausmės komisija D.Redikui už nesąžiningą žaidimą skyrė vienerių metų diskvalifikaciją iš LKL organizuojamų varžybų.
LKL atlikto tyrimo metu buvo nustatyta, kad krepšininkas pažeidė 2015–2016 metų žaidėjo/trenerio deklaracijos principus apie teisingą ir atsakingą žaidimą LKL organizuojamose varžybose.
R.Alijevas dar pažaidė Teherano klube, bet ties tuo ir baigėsi jo karjera. Tuo tarpu D.Redikas rungtyniavo Graikijos antroje lygoje, tuomet Nacionalinėje krepšinio lygoje (NKL), o dabar gina Kipro klubo garbę.
Norėdami komentuoti prisijunkite.