Vasara eina į pabaigą, o klubai jau renkasi ruoštis naujam sezonui. Krepsinis.net portalas trumpai apžvelgs, kaip tarptautinėse pirmenybėse šį sezoną atrodys lietuvių pajėgos, o pirmiausiai žvilgtelėsime į Eurolygos komandų sudėtis, palygindami jas su ankstesniais metais.
Vėliau šią savaitę dėmesio skirsime Europos taurei ir Čempionų lygai. Vertėtų pabrėžti, kad apžvelgsime tik tuos tautiečius, kurie atstovavo ar atstovaus užsienio klubams, o ne Lietuvos komandoms.
Pastaruosius kelerius metus Lietuvos krepšininkų gretos Eurolygos turnyre buvo gana stabilios ir ne tokios gausios, kaip pastarojo dešimtmečio pradžioje.
Praėjusį sezoną Eurolygos užsienio klubuose baigė vos du lietuviai, kas yra mažiausia per pastarąjį dešimtmetį. Artūras Gudaitis atstovavo Milano „AX Armani“, o Rokas Giedraitis – Berlyno ALBA ekipai. Mindaugas Kuzminskas sezoną pradėjo Pirėjo „Olympiacos“ klube, tačiau jau lapkritį perėjo į Krasnodaro „Lokomotiv-Kuban“ gretas.
Du lietuviai šiame turnyre buvo ir 2015–2016 m. sezone. Tada Jonas Mačiulis atstovavo Madrido „Real“, o M.Kuzminskas – Malagos „Unicaja“ klubui, iš kurio išvyko į Nacionalinę krepšinio asociaciją (NBA).
Metais vėliau lietuvių gretos užsienio klubuose kiek pasipildė: J.Mačiulis liko, šanso Vitorijoje sulaukė Tadas Sedekerskis, o Mantas Kalnietis jau žaidė Milane.
Per pastarąjį dešimtmetį tris sezonus ir taip pat būsimą pradės keturi legionieriais būsiantys lietuviai, kas jau tapo stabiliu skaičiumi šiame turnyre.
2018–2019 m. sezone Lukas Lekavičius buvo Atėnų „Panathinaikos“ narys, T.Sedekerskis žaidė Vitorijoje, o A.Gudaitis su M.Kuzminsku – Milane.
Metais anksčiau J.Mačiulis atsisveikino su „Real“ neužbaigęs sezono ir kartu baigė savo karjerą Eurolygoje, o vasarą tą patį padarė ir Milaną palikęs M.Kalnietis.
2014–2015 m. Eurolygos čempionu su „Real“ tapo J.Mačiulis, Linas Kleiza vilkėjo „AX Armani“ aprangą ir čia užbaigė karjerą, Martynas Pocius buvo Stambulo „Galatasaray“ narys, o M.Kuzminskas turėjo gerus metus Malagoje.
Ketvertą matėme ir 2012–2013 m. sezone, kuomet M.Pocius vilkėjo Madrido „Real“ marškinėlius, J.Mačiulis – Atėnų „Panathinaikos“, Šarūnas Jasikevičius sužaidė paskutinį sezoną Barselonoje, prieš atvykdamas į „Žalgirį“, o Martynas Gecevičius kėlė į viršų jau antrą trofėjų Pirėjuje.
Kitą sezoną Eurolygoje taip pat pradės keturi lietuviai: du iš jų atstovaus „Baskonia“ komandai – vertę klubui įrodęs T.Sedekerskis ir Berlyne žibėjęs R.Giedraitis. A.Gudaitis persikėlė į Sankt Peterburgo „Zenit“, o Edgaras Ulanovas pradeda legionieriaus karjerą Stambulo „Fenerbahče“ klube.
Pastarajame dešimtmetyje gausiausios lietuvių gretose Eurolygoje buvo 2013–2014 m. ir 2011–2012 m. sezonuose. Pirmuoju atveju Eurolygoje legionieriais buvo net 10, o antruoju – 9 lietuviai. Daugiau tokių ar panašių skaičių nepavyko pasiekti iki šiol
2013–2014 m. vien Kijevo „Budivelnik“ klube buvo trys tautiečiai: Darjušas Lavrinovičius, Michailas Anisimovas ir Dainius Šalenga. Malagoje žaidė M.Kuzminskas ir Domantas Sabonis, Krasnodare – M.Kalnietis ir Simas Jasaitis, „Panathinaikos“ atstovavo J.Mačiulis, „Fenerbahče“ – L.Kleiza, Vitorijos klubui – Rimantas Kaukėnas.
Dviem sezonais anksčiau M.Gecevičius iškovojo pirmą titulą Pirėjuje, Maskvos CSKA matėme D.Lavrinovičių bei šlovingą karjerą baigiantį Ramūną Šiškauską, Š.Jasikevičius tuo metu buvo PAO narys, M.Pocius – „Real“, R.Kaukėnas ir K.Lavrinovičius atstovavo legendinei Sienos „Montepaschi“, D.Songaila – „Galatasaray“, o Donatas Motiejūnas buvo Tomo Pačėso auklėtinis Gdynėje.
Tiesa, derėtų paminėti, kad formatą pakeitusi Eurolyga šiuo metu yra stipresnė, o ir komandų skaičius – sumažėjo. Vis tik teigiamas ženklas tas, kad pastaraisiais metais lygoje matome ne tik jau metai po metų pažįstamus veidus, bet ir vertę užsienyje užsitikrinanti siekiančius lietuvius: geras yra R.Giedraičio pavyzdys, o jo pėdomis pasekti gali ir legionieriumi tapęs E.Ulanovas.
Galima tikėtis, kad ateityje Eurolygos užsienio komandos atkreips dėmesį ir į kitus lietuvius ir jų gretas po metų galbūt pamatysime jau gausesnes.
Norėdami komentuoti prisijunkite.