Ar žinojote, kad ateinantis Lietuvos krepšinio lygos (LKL) sezonas švenčia gražią sukaktį – yra jau dvidešimt antrasis? Šia proga portalas Krepsinis.net tęsia rubriką „LKL asmenybė“, kuri jus kas savaitę supažindins vis su kitu šioje lygoje spindėjusiu krepšininku bei pateiks įdomių ir galbūt mažai kur girdėtų faktų.
Dar viena „LKL asmenybės“ rubrikos savaitė ir dar vienas apžvalginis straipsnis – jūsų dėmesiui. Šįkart kviečiame jus prisiminti įdomius bei retai aptariamus LKL pirmenybių faktus.
Ar prisimenate, kokiai komandai yra tekę pelnyti daugiausiai taškų per rungtynes?
Tai – Kauno „Žalgiris“. 2004 metų sausį tuomečiai Antano Sireikos auklėtiniai laikinosios sostinės derbyje į „Atleto“ krepšį įmetė net 146 taškus ir sutrypė varžovus rezultatu 146:64. Beje, šios rungtynės išsiskiria ir tuo, kad žalgiriečiai išvykoje pergalę iškovojo didžiausiu skirtumu istorijoje – 82 taškais. Taip pat čia užfiksuotas ir daugiausiai per ketvirtį įmestų taškų rekordas – ketvirtame kėlinyje „Žalgiris“ pasižymėjo 46 taškais.
Nugalėtojai fantastiškai atakavo iš toli (62 proc.), buvo itin taiklūs ir iš dviejų taškų zonos (74 proc.), taip pat per mačą nusiėmė 41 kamuolį (varžovai – 18) bei atliko 29 rezultatyvius perdavimus („Atletas“– 7). Efektyvumo skirtumas – daugiau nei akivaizdus – atitinkamai 196 ir 23 balai. „Žalgiryje“ arti 30 naudingumo balų ribos buvo trys žaidėjai – Simonas Serapinas (29), Giedrius Gustas (28) ir Ainaras Bagatskis (28). Tuo tarpu „Atleto“ komandoje sąskaitą taškais papildė vos šeši žaidėjai, o rezultatyviausias buvo 23 taškus surinkęs Vilius Gabšys.
Įspūdingiausias pasirodymas jau aptartas, o kam taiklių metimų trūko labiausiai?
Prasčiausias komandai mačas vyko visai neseniai – 2012 metų spalį. Tada Utenoje susitiko vietos „Juventus“ ekipa ir Palangos „Palanga“. Būtent svečiai tuomet sukrapštė vos 36 taškus ir patyrė sutriuškinimą 36:96. „Palangos“ komandoje iš aštuonių aikštėje pasirodžiusių žaidėjų tik pusė sugebėjo pasižymėti: Evaldas Lengvinas (12 tšk.), Mantas Mockevičius (10 tšk.), Renaldas Simanavičius ir Justas Petkevičius (po 7 tšk.). Uteniškių gretose labiausiai išsiskyrė Gintautas Matulis (17 tšk., 25 naud. bal.) bei Karolis Petrukonis (14 tšk., 26 naud. bal.).
Pajūrio ekipa iš viso paleido 34 dvitaškius, o iš jų tikslą pasiekė vos 10. Tolimus šūvius pataikyti sekėsi dar prasčiau – taiklūs buvo 4 iš 20. Ženkliai skiriasi atkovotų kamuolių (22 prieš 43) bei rezultatyvių perdavimų (5 prieš 21) statistika. Taip pat palangiškiai daug dažniau klydo – 21 prieš 10. Efektyvumo rodiklių skirtumas – daugiau nei įspūdingas. „Palangos“ sąskaitoje – viso labo 8, o uteniškių – 139 naudingumo balai.
Pažvelkime ne tik į vienos komandos, bet ir abiejų varžovų suminį rezultatyvumo rekordą.
Rezultatyviausios visų laikų rungtynės įvyko 2003 metų spalį, kai susitiko Panevėžio „Aukštaitija“ ir Vilniaus „Sakalai“. Tuomet tam, kad paaiškėtų nugalėtojas, prireikė dviejų pratęsimų, o pergalę 130:124 iškovojo panevėžiečiai. Taigi iš viso abi ekipos surinko 254 taškus.
Įdomu tai, kad „Aukštaitijoje“ taškus pelnė vos šeši krepšininkai: Marius Janišius (36 tšk.), Mindaugas Jaruševičius (28 tšk.), Paulius Staškūnas (26 tšk.), Audrius Stašaitis (20 tšk.), Žydrūnas Valuckis (15 tšk.) ir Laimonas Čičinis (5 tšk.). „Sakaluose“ labiausiai išsiskyrė Rolandas Matulis (27 tšk.), Erikas Kučiauskas (25 tšk.), Mantas Česnauskis (18 tšk.), Rolandas Skaisgirys (16 tšk.) bei Aivaras Kiaušas (15 tšk.).
O kam priklauso antirekordas?
1998 metų vasarį Šilutės „Šilutė“ stojo į kovą su Klaipėdos „Neptūnu“. Tuomet pergalė 57:41 atiteko šilutiškiams, tad abi komandos pelnė 98 taškus. Nugalėtojams 18 taškų pridėjo Raimondas Leikus, Kęstutis Kemzūra surinko 12, Dionas Crossas – 11. Pralaimėjusių gretose ryškiausiai pasirodė 10 taškų įmetęs Arvydas Macijauskas, 9 pelnė Tomas Vanagas.
Pereikime prie detalesnių rodiklių – rezultatyviausių kėlinių.
Rezultatyviausią vienos komandos pasirodymą jau minėjome anksčiau, tuo tarpu koks buvo didžiausias abiejų aikštėje susigrūmusių ekipų pasiektas rezultatas? O jis siekė 68 taškus ir istorijos puslapiuose įrašytas tris kartus. Pirmąsyk – 2000-ųjų lapkritį, kai Šiauliuose susitiko vietos „Šiauliai“ ir Panevėžio „Panevėžys“. Geriausiai abi ekipos pasirodė paskutiniame ketvirtyje (37:31). Antras per kėlinį pelnytų 68 taškų rekordas buvo pasiektas 2002-ųjų balandį, kai į kovą stojo Mažeikių „Nafta“ bei Alytaus „Alita“.Beje, čia taip pat rekordinis buvo ketvirtasis kėlinys (36:32). Ir kiek išskirtinės – 2007-ųjų gruodį vykusios „Šiaulių“ ir „Alitaus“ rungtynės. Geriausiai komandoms sekėsi trečiame ketvirtyje (36:32), o nugalėtojui paaiškėti prireikė ir pratęsimo.
Kam pavyko iškovoti solidžiausią pergalę namuose?
Jau aptarėme, kad svečiuose labiausiai varžovus sutrypė „Žalgiris“, o namų arenoje labiausiai pasižymėjo nuolatinis jo oponentas Vilniaus „Lietuvos rytas“. 2007 metų balandį sostinės klubas 128:52 nugalėjo „Panevėžį“ ir privertė oponentus išvykti namo patyrusius itin skaudų sutriuškinimą. „Lietuvos rytui“ puikiai sekėsi atakuoti: dvitaškiai skriejo 79 proc., o tritaškiai – 38 proc. taiklumu. Tuo tarpu oponentų vidurkiai ženkliai mažesni – atitinkamai 43 ir 29 proc. Itin skiriasi ekipų efektyvumas – 179 prieš 22 naudingumo balus. Labiausiai suspindėti vilniečių gretose sekėsi Artūrui Jomantui (24 tšk., 30 naud. bal.), Mindaugui Lukauskiui (20 tšk., 28 naud. bal.) bei Andriui Šležui (17 tšk., 23 naud. bal.).
Kiek truko ilgiausios pergalių ir pralaimėjimų serijos?
Nenutrūkstančiu pergalių keliu ilgiausiai ėjęs yra „Žalgiris“. 38 varžovai – tiek iš kelio iš eilės patraukti sugebėjo Kauno klubas nuo 1998-ųjų gegužės iki 1999-ųjų lapkričio. 1998–1999 metų sezone Jono Kazlausko vadovaujami kauniečiai nepatyrė nė vieno pralaimėjimo, o kitą sezoną jų užtikrintą žygį nutraukė „Sakalų“ klubas.
Tuo tarpu į nesėkmių liūną giliausiai įklimpusi buvo „Palangos“ komanda, kuri nuo 2012-ųjų kovo 30 dienos lygiai vienerius metus klupo net 23 kartus iš eilės, o 2012–2013 metų sezoną baigė neiškovojusi nė vienos pergalės.
Norėdami komentuoti prisijunkite.