Jau rugsėjo 21 dieną startuoja naujas Lietuvos krepšinio lygos („Betsafe-LKL“) sezonas, o prie starto linijos šįmet rikiuojasi jau nebe dvylika, o vos dešimt klubų.
LKL matysime šešis trenerius iš Lietuvos bei keturis užsieniečius ir vos du strategai dar neturi patirties treniruojant klubą šioje lygoje.
Krepsinis.net portalo žurnalistai pabandė sudaryti LKL trenerių reitingą. Jame remtasi ne tik praeityje iškovotais titulais, bet vertinamas ir trenerio gebėjimas vadovauti komandoms šiuo metu.
Buzas
10 vieta: Vytautas Buzas – 37 metai, Utenos „Uniclub Casino-Juventus“
Avanso naujasis Utenos komandos strategas negavo ir jam vienbalsiai buvo skirta paskutinioji vieta. Jau pirmieji mėnesiai jauniausiam lygos treneriui bus rimtas išbandymas – šansas gautas ir tereikia juo pasinaudoti.
Iki šiol V.Buzas daug praktikos vyriausiojo trenerio poste neturėjo. Lietuvoje jį matėme darbuojantis Palangos „Kuršių“ komandoje, o užsienyje šis plungiškis dirbo Niurnbergo „Falcons“ klube.
Džiugu, kad jaunas lietuvis gauną šansą treniruoti komandą LKL. Tiesa laiko pratintis šio lygio V.Buzas daug neturės. To priežastis gana aiški – Utenos klubas surinko konkurencingą komandą, kuri tiesiog turi rinkti pergales ir būti konkurencinga.
Iš kitos pusės, specialistas gauna įrankį, su kuriuo tikrai galima įrodyti ir savo vertę. Dauguma jaunų trenerių šanso sulaukia LKL dugno komandose, su kuriomis kažką nustebinti ir atkreipti į save dėmesį yra labai sunku. V.Buzas tuo tarpu turi visas galimybes atsiskleisti ir tuo pačiu įrodyti savo vertę, bet kol kas reitinge jis be abejo yra paskutinis.
Petrauskas
9 vieta: Gediminas Petrauskas – 39 metai, Kėdainių „Nevėžis-Optibet“
LKL pirmenybėse vyriausiojo trenerio pareigose G.Petrauskas debiutavo 2010 metais, kai jam tebuvo 25 metai. Tuomet strategas stojo prie Palangos „Naglio“ komandos vairo, o stipriausią šalies lygą buvo strategas buvo palikęs tik vienam sezonui, kai stojo prie Pakšo „Atomeromu“ komandos vairo.
Tuo pačiu tai bus jau ketvirtas sezonas, kai G.Petrauskas vadovauja „Nevėžiui-Optibet“ ir reikia pripažinti, kad tai daro gana sėkmingai. Nors praėjusiame sezone ekipa nepateko į atkrintamąsias, tačiau atsigavo po itin blankaus starto ir iš dugno pakilo, o dar sezone prieš tai sugebėjo patekti tarp aštuonių stipriausių lygos komandų.
Jaunų žaidėjų ir G.Petrauskas mišinys Kėdainiuose tikrai veikia, tačiau reikia suprasti, kad tokios komandos lubos yra gana žemai ir iššauti aukščiau šiam strategui galimybių tiesiog nėra.
Šiuo metu galbūt jau norėtųsi pamatyti gerokai daugiau patirties sukaupusį specialistą vadovaujant komandai, kuri gali kovoti bent jau dėl vietos ketverte. Vis tik kol kas tokios galimybės nėra, o šio sezono „Nevėžio-Optibet“ sudėtis yra gana ribota ir kažką įspūdingo nuveikti su ja bus beprotiškai sunku.
Reitinge G.Petrauskas sulaukė dviejų septintos vietos vertinimų, tačiau jo bendras rezultatas buvo minimaliai prastesnis nei viena vieta aukščiau esančio Ž.Urbono ir jam teko devintoji pozicija.
Urbonas
8 vieta: Žydrūnas Urbonas – 47 metai, „Šiauliai“
Ilgą laiką Ž.Urbonas ir Utenos „Juventus“ buvo tiek suaugę, kad atrodė, jog vienas be kito sunkiai gali egzistuoti. Vis tik 2022 metų kovą strategas iš pareigų pasitraukė, o sezoną Utenos klubo vyriausiojo trenerio poste užbaigė Nedas Pacevičius.
Per tą laiką Ž.Urbonas, kurio vyriausiojo trenerio karjera prasidėjo 2017 metais, spėjo pabandyti ir legionieriaus duonos. Vis tik patirtis buvo ne kokia – betvarkė Kosovo klube ir Ž.Urbonas netrukus grįžo į Lietuvą.
Sugrįžimo į LKL teko palaukti kiek ilgiau, tačiau 2023 metų gruodį „Šiaulių“ vyriausiojo trenerio pareigose jis pakeitė Nikolajų Mazurą. Reikia konstatuoti faktą, kad pakeitė sėkmingai.
Šiauliečiai ne tik atsigavo LKL pirmenybėse, kur bent jau išvengė paskutiniosios vietos, bet pasiekė didžiausią sezono laimėjimą – prasibrovė į KMT finalo ketvertą.
Šį sezoną Ž.Urbonas Šiauliuose jau yra visiškas šeimininkas ir komandą renkasi pats. Sudėtis atrodo išties konkurencinga ir sugrįžimas bent jau į LKLatkrintamąsias kovas „Šiaulių“ klubui turėtų būti minimali užduotis.
Reitinge Ž.Urbonas užėmė aštuntąją vietą ir tik minimaliai aplenkė G.Petrauską, o atsilikimas nuo septintosios pozicijos jau buvo gerokai didesnis.
Šernius
7 vieta: Mantas Šernius – 41 metai, Jonavos „CBet“
Stratego sugrįžimas į Lietuvą yra vienas labiausiai intriguojančių dalykų naujajame LKL sezone. Pastarąjį kartą LKL M.Šernių matėme „Pieno žvaigždžių“ ekipoje, o po etapo Pasvalyje šilutiškis dvejus metus dirbo asistentu užsienyje.
Vis tik būtent darbas Roneno Ginzburgo vadovautoje Slabožanskės „Prometey“ ekipoje treneriui galėjo išeiti stipriai į naudą. Nemažai daliai LKL trenerių tenka virti savose sultyse vietinėse batalijose, tuo tarpu M.Šernius turėjo galimybę dirbti Europos taurės klube ir mokytis iš tikrai aukšto lygio specialisto.
M.Šernius jau ir anksčiau yra turėjęs išties puikių sezonų – po solidaus pasirodymo su Prienų „CBet“ klubu jis buvo renkamas ir geriausiu lygos metų treneriu.
Vis tik lengva M.Šerniui nebus dėl kelių priežasčių. Jonavoje yra palikti gana dideli Virginijaus Šeškaus batai, kuriuos užpildyti tikrai nebus lengva. Pastarasis specialistas Jonavos klubą nuo NKL sugebėjo nuvesti iki KMT finale ir LKL pusfinalyje žaidusios komandos.
Kita priežastis – Vaidas Vaškevičius. Direktorius, su kuriuo dirbti tikrai nėra lengva ir tuo buvo galima įsitikinti būtent iš V.Šeškaus pavyzdžio. Klausimas kiek laisvės Jonavoje turės M.Šernius ir kokį pasitikėjimo kreditą jam bus linkusi suteikti klubo vadovybė.
Vis tik reitinge naujasis Jonavos komandos treneris užtikrintai gavo septintą poziciją. Auksčiausia vieta, kurioje buvo pozicionuotas M.Šernius yra 6, o žemiausia – 9.
Šeškus
6 vieta: Virginijus Šeškus – 57 metai, Mažeikių „M Basket“
Šeštoje reitingo vietoje randame vyriausią LKL strategą V.Šeškų. Savo karjerą lygoje prieniškis pradėjo 2009 metais, kai su savo gimtojo miesto klubu laimėjo NKL pirmenybes ir pradėjo darbuotis stipriausioje šalies lygoje.
Pradžia tikrai nebuvo lengva ir savamoksliui specialistui teko labai greitai taikytis prie gerokai aukštesnio lygio nei kad jis buvo įpratęs. Vis tik charizmatiškasis Virgis savo vertę įrodinėjo užtikrintai ir 2014 metais netgi sulaukė šanso Vilniaus „Lietuvos ryte“ .
Sostinėje V.Šeškus neužsibuvo. Galbūt šansas buvo gautas per anksti, o Prienuose po to jis dar pradirbo iki 2019 metų, kol galiausiai atsidūrė Jonavoje. Kol kas būtent V.Šeškus yra neabejotinai ryškiausia visų laikų Jonavos ir Prienų krepšinio figūra, kuri šių miestų krepšiniui davė neįtikėtinai daug.
Naujas sezonas – naujas iššūkis. V.Šeškus atsiduria naujoje aplinkoje Mažeikiuose ir kol kas komandos komplektacija atrodo gana niūriai. Jeigu specialistui pavyks patriukšmauti ir su šiuo klubu – beliks tik nulenkti galvą prieš šį strategą.
Nors reitinge V.Šeškus yra tik šeštoje vietoje, tačiau jo atsilikimas nuo penktos ir ketvirtos vietų nebuvo itin didelis, o aukščiausia vieta, kuri buvo skirta šiam treneriui, ir buvo ketvirtoji.
Vovoras
5 vieta: Georgios Vovoras – 47 metai, Klaipėdos „Neptūnas“
Graikas LKL praėjusiame sezone prisistatė išties galingai – jo vadovaujama Klaipėdos komanda iškovojo 8 pergales iš eilės ir tuo metu atrodė, kad gali patriukšmauti ir dar stipriau. Vis tik ketvirtfinalyje klaipėdiečiai nusileido Vilniaus „Wolves“ ekipai ir kažkuo dar įspūdingesniu užbaigti sezono nepavyko.
Geras pasirodymas prie Klaipėdos ekipos vairo tikrai nėra vienintelė priežastis, kodėl G.Vovoras šiame reitinge atsidūrė net penktoje vietoje. Visų pirma tai – didelė aukšto lygio patirtis.
Graikas Atėnų „Panathinaikos“ klube su pertraukomis pradirbo aštuonis sezonus ir iš arti matė ne tik Eurolygos kovas, aukščiausio lygio žaidėjus, bet ir mokėsi iš solidžių specialistų. Ne gana to, trumpomis atkarpomis ir pats buvo tapęs šios legendinės komandos vyriausiuoju treneriu jau modernioje Eurolygoje.
Vis tik vyriausiojo trenerio patirties stoka turbūt vis dar yra šio 47 metų stratego trūkumas. Kol kas G.Vovoras be trumpų atkarpų PAO, dar yra vadovavęs Nikosijos „Apoel“ bei Debreceno EAC komandoms. Atsikratyti asistento etiketės šiam specialistui tikrai būtina.
„Neptūnas“ yra puiki terpė atsiskleisti G.Vovorui jau kaip vyriausiajam treneriui, o ne tik kaip asistentui. Kol kas LKL reitinge jam skirta penktoji pozicija, tačiau atsilikimas nuo ketvirtos vietos nebuvo didelis, o aukščiausia jam skirta pozicija buvo netgi antra.
Magro
4 vieta: Alessandro Magro – 41 metai, Vilniaus „Wolves-Twinsbet“
Naujas veidas LKL čempionate ir kol kas jį vertinti galime tik pagal pasiekimus Italijoje.
Vis tik jauno specialisto karjera atrodo stipriai kylanti į viršų ir suteiktas šansas Vilniaus ekipoje tikrai nėra atsitiktinumas.
Kol kas naujasis „Wolves“ strategas daugiausiai žinomas iš laikotarpio Brešos „Germani“ klube, kuriame jis praleido pastaruosius trejus metus. Sykį šis specialistas netgi buvo renkamas geriausiu Italijos lygos treneriu bei sugebėjo laimėti šalies taurę.
A.Magro turi patirties ir su jaunimo krepšiniu – 2023 metais jis vadovavo Italijos U20 rinktinei, tačiau kalnų nenuvertė ir Europos čempionate užėmė devintąją poziciją.
Italo išskirtinumas ir tas, kad nors dar yra tik 41 metų, tačiau treneriu jis dirba nuo 2004 metų. Net dešimt metų A.Magro dirbo asistentu, tačiau tai darė aukštame lygyje – Sienos „Montepaschi“ ekipoje jis ir susipažino su Kšištofu Lavrinovičiumi bei Rimantu Kaukėnu.
Italo Lietuvoje laukia tikrai nelengvas iššūkis, tačiau reikia pripažinti, kad Vilniaus klubo sprendimas atrodo tikrai intriguojančiai. A.Magro turi daug patirties aukščiausio lygio organizacijoje ir jau įrodė, kad ir pats gali būti sėkmingas vyriausiojo trenerio poste.
Nors nuo pirmojo reitingo trio A.Magro atsiliko gana stipriai, tačiau visi apklausos dalyviai jam skyrė 4–5 pozicijas.
Čanakas
3 vieta: Nenadas Čanakas – 48 metai, Panevėžio „7bet-Lietkabelis“
Trečioje reitingo vietoje Panevėžio simboliu jau spėjęs tapti strategas iš Serbijos. Į Aukštaitijos klubą N.Čanakas atvyko 2019 metais ir tuomet jį į klubą atsivedė ne kas kitas, o Jonas Vainauskas.
Praėję metai turėjo būti išsiskyrimo sezonu, tačiau nei N.Čanakas surado laimę Ankaroje, nei Panevėžio klubui sėkmę atnešė sąjunga su Robertu Štelmaheriu. Taigi serbas į „Lietkabelį“ sugrįžo ir gali būti, kad ilgam.
Lietuvoje šis 48 metų treneris jau yra įrodęs išties daug – patekimai į KMT bei LKL finalus pasiekti, tačiau pats N.Čanakas pripažino, kad saldžiausia buvo praėjusio sezono LKL bronza. Tikrai sunkioje padėtyje klubą radęs serbas sugebėjo jį prikelti tada, kada to reikėjo labiausiai.
Šįmet N.Čanakas vėl galėjo surinkti komandą pagal save ir potencialo augti Panevėžio klubas vėl turi daug. „Lietkabelio“ vizitine kortele jau yra tapę tai, kad dauguma žaidėjų sezoną baigia geresni negu jį pradeda. N.Čanakas turi gebėjimą prieiti prie žaidėjų ir iš jų spausti maksimumą.
Nors serbas reitinge gavo tik vieną antrosios vietos balsą, tačiau niekas jam neskyrė žemesnės nei trečiosios pozicijos. Dėl šios priežasties N.Čanakas liko vos per pora taškelių ir nuo antros reitingo vietos.
Žibėnas
2 vieta: Giedrius Žibėnas – 40 metų, Vilniaus „Rytas“
LKL čempionų treneriui reitinge teko antroji vieta, o pastarojo sezono finišas turėjo pritildyti ir didžiausius šio trenerio kritikus.
Didžioji dalis sezono Vilniaus klubui tikrai nebuvo sėkminga. FIBA Čempionų lygoje bei KMT pusfinalyje buvo patirti fiasko, tačiau pavasarį iškovoti LKL žiedai vėl stipriai pakėlė šio trenerio akcijas.
Vis tik norint kilti į pačią viršūnę dukart LKL laimėjusiam specialistui reikia solidaus tarptautinio sezono. Kol kas jo vadovaujamas Vilniaus klubas patriukšmauti už Lietuvos ribų nesugebėjo.
Galbūt tarptautinių turnyrų patirties stoka šiek tiek ir kišo koją G.Žibėnui. Iki momento, kai puikiai savąja proga Vilniuje pasinaudojo šis kaunietis, jam dirbti aukšto lygio klubuose ar turnyruose neteko. Jis buvo iškart mestas į ugnį ir toje ugnyje nesudegė, o sugebėjo sužibėti.
Šį sezoną G.Žibėnas pasitinka su ambicinga sudėtimi ir visų pirma akys turėtų krypti būtent į FIBA Čempionų lygą. Patekimas bent į aštuntuką ten jau būtų rimtas žingsnis tiek „Rytui“, tiek pačiam treneriui. Tuomet rezultatas LKL jau galėtų būti ir ne toks svarbus, kadangi reikia suprasti, jog kiekvienais metais įkąsti „Žalgiriui“ užduotis yra beprotiškai sunki.
Reitinge žemiausia pozicija, kurią gavo G.Žibėnas buvo ketvirtoji, tačiau didžioji dauguma šiam specialistui vis tik skyrė antrąją vietą. Nors ir nestipriai, tačiau N.Čanaką jis aplenkė ir nusileido tik „Žalgirio“ vairininkui.
Trinchieri
1 vieta: Andrea Trinchieri – 56 metai, Kauno „Žalgiris“
Vienbalsiai. Fiasko, kurį A.Trinchieri ir jo vadovaujamas „Žalgiris“ patyrė LKL finaluose, šio specialisto iš Italijos pozicijų nesumenkino.
Tam priežasčių toli ieškoti nereikia – italas net ir praėjusiame sezone sugebėjo įrodyti savąją vertę Eurolygoje. Stagnuojantį klubą jau sezono eigoje suradęs strategas sugebėjo grąžinti realias galimybes pakovoti dėl įkrintamųjų ir tokioje situacijoje tai ir buvo maksimumas, kurį buvo galima išspausti.
Patirties aukštame lygyje A.Trinchieri turi į valias. Didžiausiais jo pasiekimais galima laikyti žygius su Miuncheno „Bayern“ ekipa į Eurolygos atkrintamąsias. Vis tik net ir tuomet laimėti nacionalinio Vokietijos čempionato jam nepavyko. Galima neabejoti, kad šįmet A.Trinchieri grąžinti LKL titulą į Kauną norės beprotiškai stipriai. Jis tiesiog privalo nutraukti nacionalinių čempionatų prakeiksmą.
Šįkart italas jau prisiima visą atsakomybę už Kauno ekipos sezoną. Tai jo surinkta komanda, su aiškiai jo paties išreikštomis idėjomis, todėl į šį „Žalgirį“ žiūrėti bus dar įdomiau. Kauno komanda turi itin gilią sudėtį, kuria galima varijuoti pačiais įvairiausiais būdais. Turėdamas tokius įrankius taktiškai itin stiprus specialistas iš Italijos tikrai yra pajėgus driokstelėti ne tik vietiniame čempionate, bet ir Eurolygoje.
Reitinge A.Trinchieri gavo vien tik pirmas vietas ir viršūnėje atsidūrė be didesnių problemų. Vis tik praėjusio sezono nesėkmingo finišo šešėlis didina spaudimą ir šių metų startui, tad prie starto linijos A.Trinchieri stovi itin motyvuotas.
Norėdami komentuoti prisijunkite.