Mindaugo Kuzminsko sugrįžimas į Europą – ne toks, kokio daugelis tikėjosi. Lietuvos vyrų rinktinės vienas lyderių per 78 minutes, praleistas ant parketo ginant Milano „AX Armani“ ekipos garbę, pataikė 10 metimų iš 38 ir surinko tik 29 taškus.
M.Kuzminsko karjeros Milano komandoje pradžia atrodė nemažai žadanti. Dvikovoje su Pirėjo „Olympiacos“ nuo suolo pakilęs 28 metų 206 cm ūgio puolėjas aikštelėje praleido 24 minutes, per kurias pasižymėjo 12 taškų (4/7 dvit., 0/2 trit., 4/8 baud.). Tačiau sulig kiekvienomis rungtynėmis po to lietuvio indėlis buvo vis kuklesnis. Į Pistojos „Flexx“ krepšį įmesti 9 taškai (3 iš 16 metimai), į Maskvos CSKA – 6, o į Venecijos „Umana Reyer“ – vos 2.
Sunku ne tik M.Kuzminskui. „AX Armani“ pradėjo pralaimėti ir Italijoje, kur sekmadienį nusileido dėl skaudžios traumos Gedimino Oreliko netekusiai „Umana Reyer“. Eurolygoje per pastarąsias devynerias rungtynes Milano krepšininkai pergale džiaugėsi kartą, o pralaimėjimų serija užsitęsė jau keturis susitikimus.
Trumpai tariant, reikalai Milane – itin prasti ir M.Kuzminsko viešai reikštas optimizmas, prisijungus prie šios komandos, dabar atrodo ne mažiau keistai. Jis tada kalbėjo, jog didelę įtaką kiek netikėtam sprendimui turėjo treneris Simone Pianigiani, kuris žadėjo M.Kuzminskui svarbų vaidmenį ir nupiešė žaidimo viziją, kuri lietuviui patiko.
„Tai nebuvo pats geriausias finansinis pasiūlymas, tačiau lėmė kiti faktoriai. Jie parodė labai didelį norą, pasiūlytos sąlygos buvo labai lanksčios, o pakalbėjus su treneriu klausimų nebeliko“, – savo motyvus LNK žinioms išdėstė puolėjas.
M.Kuzminskas atsidūrė komandoje, kuriai, kaip Andrew Goudelockas vėliau pareiškė, pastiprinimo nereikėjo. „AX Armani“ reikia kardinalių pokyčių žaidimo filosofijoje.
Kuzminskas
Milano komanda yra prasčiausiai besiginanti Eurolygoje – vidutiniškai į savo krepšį praleidžianti 85,4 taško. Per pastarąsias trejas rungtynes Eurolygoje „AX Armani“ į savo krepšį praleidžia po 95 taškus. CSKA įmetė 107 – skaičių, kuris nepadarytų gėdos Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) komandai per 48 žaidimo minutes.
Puolime 9 iš 10 „AX Armani“ atakų baigiasi žaidimu „du prieš du“, kuriame dalyvauja du žaidėjai. Vidurio puolėjas (Kalebas Tarčewskis arba Artūras Gudaitis) ir gynėjas (vienas iš šešių arba Vladimiras Micovas). Kiti trys aikštelėje esantys Milano komandos žaidėjai viską stebi iš šalies.
Žaidimas „du prieš du“ yra šių laikų krepšinio pagrindas. Tai elementas, kuris sukuria įvairias pranašumo situacijas puolančiai komandai, jei ji viską išpildo tinkamai arba gynyba klysta.
Tačiau kai „pikenrolai“ sudaro 90 proc. viso pozicinio puolimo, jis pasidaro nuspėjamas. Oponentams ne tik lengva planuoti savo gynybą, numatant visus galimus išpildymo variantus, trys žaidėjai, kurie prižiūri veiksme nedalyvaujančius, ilsisi ir taupo jėgas puolimui. Be to veiksme retai dalyvaujantys arba išvis nedalyvaujantys puolančios komandos žaidėjai praranda ritmą.
S.Pianigiani turi gynėjus, kurie sutverti pelnyti taškus ir vidurio puolėjus, kurie sutverti kirsti link krepšio. Teoriškai krepšiniui, kurį treneris nori žaisti, elementai tinkami, tačiau praktiškai toks žaidimo braižas neigiamai atsiliepia komandos moralei.
Naivu tikėtis sėkmės, kai puolime kamuolys pakeičia daugiausiai du adresatus, o kai kurie žaidėjai prie žaidimo įrankio neprisiliečia ir apie pusę kėlinio. Be to, gynyba irgi nepėsčia. Neretai tais „pikenrolais“ pranašumo susikurti nepavyksta arba varžovai susikeičia ginamaisiais. Tada viskas sprendžiama žaidimu vienas prieš vieną – antru svarbiausiu elementu „AX Armani“ propaguojamame krepšinyje.
S.Pianigiani M.Kuzminską regi sunkiojo krašto pozicijoje, kuri tiesiogiai nedalyvauja „pikenrolų“ realizacijoje. Italas mėgsta remtis žemais penketukais su trimis gynėjais ir sunkiuoju kraštu, kuris gali išplėsti aikštelę. Visa tai tam, kad sukurti persvaras, kai gynyba naudoja pagalbos veiksmus, stabdant „pikenrolus“
Dvikovoje su „Olympiacos“ pirmasis normalus M.Kuzminsko prisilietimas prie kamuolio įvyko likus apie 24 sekundėms iki pirmojo kėlinio pabaigos. Keturias minutes lietuvis praleido lūkuriuodamas ties tritaškio linija ir laukdamas, kol jo tiesioginis oponentas pasislinks į baudos aikštelę, kad padėtų stabdyti „pikenrolą“, o A.Goudelockas, Jordanas Theodore'as ar Curtisas Jerrellsas situaciją tinkamai įvertins ir perduos laisvam M.Kuzminskui kamuolį.
„AX Armani“ sužaidė derinį, kuris sukūrė palankią situaciją M.Kuzminskui sužaisti vienas prieš vieną perimetre. J.Theodore'as pasignalizavo „nykštys apačion“ ir Mindaugu sužaidė imitacinį „pikenpopą“. Jis priėmė kamuolį ir prasiveržimu atakavo Kyle'ą Wiltjerą. Pirmieji lietuvio taškai „AX Armani“.
Rungtyniaudamas sunkiuoju kraštu M.Kuzminskas dažniausiai yra neparankus savo tiesioginiams oponentams – arba ūgiu, arba greičiu. Jei Mindaugą prižiūri žemesnis oponentas, jis gali būti pavojingas „ant ūselio“, kur yra koordinuotas ir turi įgūdžių žaisti nugara. S.Pianigiani tą žino ir turi lietuviui specialų derinį.
Šio derinio tikslas – sukurti situaciją, jog M.Kuzminskas atsilaisvintų apačioje lanko ir priėmęs kamuolį iš komandos draugo, galėtų užbaigti iškart, nemušdamas į parketą. Jeigu taip idealiai išpildyti derinio nepavyksta, lietuvis žaidžia nugara į krepšį.
Mindaugas taip pat mėgino bėgti – daryti tai, ką jis labai mėgsta. Tačiau komandos gynėjams lietuvio pastangos buvo nė motais.
Ideali situacija pelnyti lengvus taškus. Viskas, ko tereikėjo, jog C.Jerrellsas atliktų staigų pirmąjį perdavimą V.Micovui, o šis – nuo varžovo atsiplėšusiam ir į baudos aikštelę įkertančiam M.Kuzminskui.
Gynyboje – kita istorija. Jei M.Kuzminskas susiduria su klasikiniais „ketvirtaisiais numeriais“, kurie yra aukšti, stiprūs, fiziški ir žaidžiantys nugara į krepšį, kyla problemų. Toks yra „Olympiacos“ vienas vedlių Georgios Printezis, kuris iškart pamėgino pasinaudoti savo privalumais.
Vos tik M.Kuzminskas žengė į aikštę kaip sunkusis kraštas, „Olympiacos“ iškart susifokusavo į lietuvio atakavimą arti krepšio. Derinys išvedė G.Printezį žaidimui nugara į krepšį, o Mindaugas, nors ir labai stengėsi, šioje situacijoje buvo bejėgis.
Jei M.Kuzminskas turi ką pasiūlyti „AX Armani“ puolimui, tai žaidimas gynyboje niekada nebuvo jo stiprybė. Rungtyniaudamas sunkiuoju kraštu lietuvis yra pažeidžiamas arti krepšio, o taip pat prastai kovoja dėl atšokusių kamuolių, kas gali labai atsiliepti saugantis antrųjų šansų. Kai M.Kuzminskas yra aikštėje, po „AX Armani“ krepšiu dėl atšokusių kamuolių kartais grumiasi vienintelis K.Tarčewskis arba A.Gudaitis, nes Mindaugas labai nori bėgti į kontrataką.
Šiame epizode matome M.Kuzminsko klaidą gynyboje, už kurią jis netrukus susilaukė aršios S.Pianigiani kritikos, kai pakeistas žingsniavo atsarginių suolo link. Akivaizdu, kad Mindaugui dar trūksta žaidimo pojūčio. Šioje situacijoje jis pamiršo, jog turi stabdyti įsibėgėjusį Kostą Papanikolaou.
Vienas dalykas, kurio niekada nemėgo M.Kuzminskas – fiziškumas. Tuo galima buvo dar kartą įsitikinti, stebint „AX Armani“ ir CSKA akistatą. Šiose rungtynėse Mindaugui teko neparankus varžovas – Willas Clyburnas.
Amerikietis yra labai gerai sudėtas ir puikiai ginasi vienas prieš vieną. M.Kuzminskas niekaip negalėjo pralaužti W.Clyburno gynybos perimetre, o bandydamas užsiimti poziciją žaidimui nugara į krepšį, neretai būdavo išstumtas labai aukštai – ten, kur nebekeldavo grėsmės. Gynyboje lietuvis niekaip nesugaudė amerikiečio greitajame puolime, kuriame W.Clyburnas ne kartą drebino „AX Armani“ krepšį dėjimais, o CSKA surinko aibę taškų.
M.Kuzminskas yra dar vienas žmogus Milano klube, kuris mėgsta turėti kamuolį savo rankose. Tokių ten – daugiau nei reikia. Tiesa ta, jog ši komanda neturi juodadarbių, kurie artų gynyboje ir kovotų dėl kamuolių. Visi ten sutverti rinkti taškus, tačiau kamuolys tik vienas.
Mindaugas dėl jo aršiai kovoja nuo pat pirmųjų dienų. 16 metimų per 24 minutes pasirodymas su „Flexx“ kažkuo primena kai kurių NBA žaidėjų tikslus atlikti kuo daugiau metimų, jog skaičiai taškų grafoje būtų kuo gražesni. Tačiau tokia yra realybė. „AX Armani“ žaidimo kultūra įpareigoja būti savanaudžiu ir jei M.Kuzminskas norės būti svarbus šioje komandoje, jis privalės taip elgtis.
Neapsikentęs savo amerikietiško gynėjų desanto savivaliavimu, S.Pianigiani pabandė organizuoti labiau komandinį krepšinį. Dvikovos su CSKA antroje pusėje „AX Armani“ žaidimui dirigavo Andrea Cinciarini ir Mantas Kalnietis. Kol tai darė italas, Milano komanda kabinosi CSKA į atlapus. Tačiau žaidimo vadeles perėmus M.Kalniečiui ir į aikštę sugrįžus A.Goudelockui bei C.Jerrellsui, viskas labai staigiai pavirto tragedija.
CSKA per kelias minutes 16 taškų pranašumą pavertė 30-ies ir „AX Armani“ krepšininkams beliko kęsti maždaug trijų minučių agoniją, laukiant mačo pabaigos.
Ir tai nėra naujiena „AX Armani“ komandai. Eurolygoje labai panaši kasdienybė tęsiasi jau pastaruosius kelis sezonus. Milano klubas niekaip neatsikrato turnyro autsaiderių etiketės, nepaisant garsių ėjimų laisvųjų agentų rinkoje. M.Kuzminskui, kuris patikėjo mistine šios komandos vizija, veikiausiai neteks varžytis Eurolygos atkrintamosiose. Gali būti, kad jam teks išgyventi ir permainas vyr. trenerio poste, prisitaikant prie naujo stratego ir galbūt naujo vaidmens.
Akivaizdu, kad puolėjas pateko į pūliuojančią komandą, kuriai reikia pagalbos. Tačiau perfrazavus A.Goudelocko žodžius – ne garsiomis pavardėmis.
Norėdami komentuoti prisijunkite.