Lietuvos krepšinio lygos („Betsafe-LKL“) klubų valdyba vienbalsiai nusprendė pritarti turnyro plėtrai, kuri padidina dalyvių skaičių iki 11-os, bet sumažina mačų skaičių. Portalas Krepsinis.net panagrinės šio sprendimo pliusus ir minusus.
Pagaliau kažkas pasikeitė. Šešis sezonus LKL rungtyniavo tie patys klubai. Pastarasis naujokas buvo „Mažeikių“ klubas, kuris paliko slogų įspūdį, kai sezono pradžioje pralaimėjo visus 25 mačus ir pergalės turėjo laukti iki pat sausio 31-osios. Daug kritikos sulaukė turnyras, kadangi jame vieninteliame iš pajėgiausių Europos lygų nevyko jokia rotacija. Taip atsitiko dėl aiškios priežasties – Nacionalinės krepšinio lygos (NKL) komandos arba neturėjo tinkamos arenos, arba minimalaus biudžeto. Kasmet LKL reikalavimai vis augo tiek piniginės storiui, tiek arenos talpai, o antros lygos ekipos stovėjo vietoje.
Turbūt arčiausiai LKL buvo Šakių „Vytis“, kuris netapo čempionu, bet tokią teisę įgijo ir ketino namų mačus žaisti Garliavoje, bet ten įvyko keisti posūkiai, kai arenos valdytojai galiausiai pasakė, jog neįsileis „Vyčio“ dėl neva didelio užimtumo. Visi įvykiai vyko tuomet, kai Virginijaus Šeškaus treniruojama Prienų ekipa liko paskutinė ir būtent jai grėsė iškritimas žemyn. Savotišką paslaugą LKL klubams darė Marijampolės „Sūduva“, laimėdavusi vieną titulą po kito, o tinkamos salės taip ir neturėjusi. Tiesa, apie statybas kalbama jau daug metų, o realūs darbai yra įstrigę. Remigijus Milašius sakė, kad 2024 metais Marijampolė bus pajėgi žengti į LKL ir būtent tada iš lygos iškris paskutinis klubas.
Kur sportinis principas? Krepšinio užkulisiuose buvo neabejojama, kad lyga plėsis iki 11-os ekipų ir taip užtikrins, kad nė vienas iš dabartinių dalyvių neiškris žemyn. Vis dėlto portalui Krepsinis.net kai kurių klubų vadovai įrodinėjo, kad jie pasisako prieš tokią tvarką ir balsuos už 10 komandų, kadangi sportinis principas turi galioti. Kuo viskas baigėsi? Vienbalsiu nuosprendžiu išlaikyti visas dabartines dalyves. Čia koją kišo ir neaiški situacija turnyrinėje lentelėje, kur paskutinėje vietoje esantis Kėdainių „Nevėžis-Optibet“ vos 1 laimėjimu atsilieka nuo Alytaus „Dzūkijos“, o 2 – nuo Klaipėdos „Neptūno“ bei „Šiaulių“. Akivaizdu, kad visos šios komandos neketino pjauti šakos ant kurios pačios sėdi. Taip pat „Žalgiris“ suinteresuotas kuo mažesniu rungtynių skaičiumi, tad irgi yra už lygos plėtrą. Krepsnis.net žiniomis, arčiausiai iškritimo ribos buvę klubai kategoriškai atmetė galimybę žaisti NKL arba ten būtų dalyvavę tik su vietiniais žaidėjais bei kitą sezoną nebūtų turėję pakankamų finansų išteklių suburti sudėtį, galinčią laimėti LKL.
Dzūkija
Auga alga vidutiniokams, klubams – didesnė konkurencija. Šioje situacijoje nepamirškime, kad yra ir trečia pusė – krepšininkai: komandų padaugėjo, bet automatiškai LKL lygio atletų nepridygo. Jonavos ekipa ketina ateiti į lygą su vidutiniu biudžetu, tad jie pretenduos į lygiai tuos pačius žaidėjus kaip Pasvalio „Pieno žvaigždės“, Prienų „CBet“, „Šiauliai“ ar „Neptūnas“, jeigu šis nepadarys staigaus biudžeto šuolio. Dėl tam tikrų žaidėjų jonaviškiai galės pasivaržyti ir su Utenos „Juventus“ ar Panevėžio „Lietkabeliu“. Krepsinis.net kalbinti agentai teigė, kad tokia situacija gali pakelti žaidėjo kainą 10–15 proc. Taip 500 eurų per mėnesį virsta 5 tūkst. per sezoną ir pan. Yra galimybė, kad mažiau pinigų turinčios ekipos suteiks šansą jaunimui, kurio yra „Žalgirio“, „Ryto“ ar „Neptūno“ dubleriuose, bet didelis klausimas, kiek iš jų pasirengę žaisti LKL. Klaipėdiečių atveju jie veikiausiai patys suteiks galimybę tokiems jaunuoliams, ką matėme ir šiame sezone.
Sunerimti turi klubai, kuriuose žaidėjai vengė rungtyniauti, kadangi Jonava ir V.Šeškaus krepšinis yra labai patrauklus taškas atletams. Jonava yra netoli antro pagal dydį šalies miesto – Kauno. Iš šio miesto kilę daug pajėgių žaidėjų ir jiems žaisti Jonavoje bei gyventi namuose būtų didelis pliusas. Taip pat V.Šeškaus propaguojamas krepšinis bei darbo metodai leidžia mėgautis žaidimu bei suteikia galimybę parodyti save kitomis spalvomis. Būtent pas V.Šeškų Vytautas Šulskis ir Gediminas Orelikas tapo LKL naudingiausias žaidėjais. Niekam nėra paslaptis, kad „Dzūkija“ yra ta ekipa, kurioje žaidėjai nenori rungtyniauti, o Pasvalys yra tas miestas, kuris mažiausiai žavi LKL žemėlapyje. Tokioms komandoms, konkuruojant su Jonavos ekipa, teks sumokėti šiek tiek daugiau, jog prisiviliotų norimą žaidėją.
Daugeliui – sumažėjęs mačų skaičius. „Žalgiris“ džiaugiasi, kad reguliariajame sezone turės 6 susitikimais mažiau, kas yra tikrai svarus skaičius. Vilniaus „Rytas“ turi kišenėje FIBA Čempionų lygą ir jeigu ten grįš įprastas formatas, kuris dėl pandemijos buvo pakeistas šiame sezone, jie vėl turės 14 susitikimų reguliariajame sezone. „Lietkabelis“ puoselėja viltis žaisti Europos taurėje, jeigu jiems būtų suteikta licencija, kurios paprašė LKL, bet, Krepsinis.net žiniomis, Eurolyga yra praktiškai išdalinusi visus bilietus į kito sezono turnyrą ir LKL klubui vietos net ir vienam sezonui greičiausiai nebus. Dar viena bloga naujiena – Čempionų lygoje prarasti reitingo taškai ir prarasta viena vieta atrankoje. Dabar tik „Rytas“ bus turnyre, o aukščiausią poziciją po „Žalgirio“ ir vilniečių užėmusi komanda gaus poziciją kvalifikacijoje, kuri toli gražu negarantuoja vietos pagrindiniame turnyre. Jeigu Europos taurė nesuteiks vietos LKL ekipai, tarptautiniame turnyre Lietuva turės tik dvi garantuotas vietas. Tiesa, lieka FIBA Europos taurė, kuri nevilioja šalies klubų dėl didelių išlaidų, kurias sudėtinga kompensuoti net ir normaliomis sąlygomis, kadangi sirgalių nedomina rungtynės su Rumunijos ar Bulgarijos ekipomis.
Taip daugelis LKL klubų atsiduria situacijoje, kai reguliariajame sezone turės 30 susitikimų ir atkrintamąsias. Taip pat laukia ir Karaliaus Mindaugo taurės turnyras, kur nuo pirmojo etapo startuos 7 LKL ekipos, o stipriausiųjų ketvertas prisijungs ketvirtfinalyje. Šioms komandoms tai padidins mačų maksimaliai 4 (2 ketvirtfinalyje, po 1 – pusfinalyje ir finale arba kovoje dėl bronzos).
CBet
Naujokas. Priešingai nei „Mažeikiai“, Jonavos ekipa nebus LKL pastumdėlė. V.Šeškaus vadybiniai sugebėjimai ir solidus biudžetas leis suburti konkurencingą sudėtį, kuri įneš sumaišties lygoje. Pataikius su keliais legionieriais ir turint patikimus veteranus, Jonavos klubas gali pakutenti padus ir pirmojo ketverto dalyviams. „CBet“ gali būti tikrai simpatiška komanda ne tik dėl šalia aikštės esančio emocingojo V.Šeškaus, bet ir dėl galimo Tomo Delininkaičio, Laimono Kisieliaus, Dariaus Tarvydo ar Edvino Šeškaus sugrįžimo į pajėgiausią lygą. Tas pats Aurimas Urbonas turi kontraktą su klubu, kuris įsigaliojo „CBet“ gavus bilietą į LKL. Jonaviškiai vėl demonstruos puolimu pagrįstą krepšinį, mes daug tritaškių ir tai bus patrauklus akiai krepšinis, kokį sirgaliai tikrai mėgsta. Galima pagirti „CBet“ ir už tai, kad jau rungtyniaujant NKL tai buvo viešoje erdvėje matomiausia šios lygod komanda, kuri siūlė sirgaliams nemažai vaizdo reportažų ar smagių video rubrikų. Marketingo ir komunikacijos komanda yra suburta ir šiuo aspektu ji jau dabar pranoko nemažą dalį LKL ekipų.
Keista tvarka ir viltis kitam sezonui. LKL klubams nepatinka ir tas aspektas, kad trečiojo rato namų arba išvykos varžovą lems burtai. Pliusas, kad „Žalgiris“ sutiko trečiajame rate rungtyniauti tik svečiuose. Jeigu pandemija nebekaustys šalies, tai tikrai leis klubams užsidirbti tiek, kiek jie nesurinktų iš dviejų ar trijų LKL mačų su antros lentelės pusės ekipomis. Vis dėlto burtai nežavi komandų, nes tai yra savotiškas sėkmės reikalas. „Rytui“ nėra didelio skirtumo žaisti su, pavyzdžiui“, „CBet“ namuose ar išvykoje, bet visai kitas aspektas yra varžytis prieš „Lietkabelį“ ar „Juventus“ svečiuose.
Nelyginis komandų skaičius suteiks laisvą savaitgalį vis kitai ekipai, kas yra naudinga „Žalgiriui“ ar „Rytui“, bet visiškai priešingas efektas „Dzūkijai“ ar „Nevėžiui“, kuris sezono įkarštyje be mačo bus dvi savaites. Reikia tikėtis, kad kitąmet išsipildys R.Milašiaus siekis ir lygoje bus 12 klubų – taip ši spraga bus užpildyta.
Įdomu, kokį formatą LKL įgyvendintų su 12 komandų, kadangi žaisti 2 ratus tai būtų pernelyg mažas rungtynių skaičius – vos 22. Trys ratai ir burtai lemtų 33 susitikimus reguliariajame. Galbūt po dviejų ratų būtų dalinama į dvi grupes – 1–6 ir 7–12 vietų. Taip ekipos grupėse sužaistų namų–išvykos principu ir reguliariajame sezone susidarytų geras rungtynių skaičius – 32.
Norėdami komentuoti prisijunkite.