Norbertui Gigai 2018-ieji metai buvo kol kas vieni ryškiausi jo karjeroje. 23 metų 208 cm ūgio lietuvis baigė studijas Džeksonvilio universitete, pasipraktikavo Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) Vasaros lygoje, o vėliau pasirašė sutartį su Vilniaus „Ryto“ komanda.
Tiesa, kol kas jai neatstovauja ir paskolintas žaidybinės patirties semiasi Lenkijos, Stargardo „Spojnia“ ekipoje. Ji pernai nugalėjo antrojoje šalies lygoje ir taip žengė į pajėgiausią turnyrą.
Gyventojų šiame mieste – maždaug tiek, kiek Alytuje, tačiau, pasak lietuvio, stebėti rungtynių susirenka pilnos arenos.
„Yra pora restoranų, yra kur pavalgyti, sirgaliai ir žmonės – geri, miestelis neblogas. Svarbu, kad susirenka pilnos salės nuolat: nesvarbu, kad ir pralaimime 20–30 taškų skirtumu, sirgaliai vis tiek šaukia, rėkia“, – džiaugėsi N.Giga.
Beje, Stargardo „Hala Miejska“ arena talpina 2,5 tūkst. žmonių.
Į Europą N.Giga sugrįžo po penkerių metų pertraukos – tiek laiko jis praleido Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV). Daug nostalgijos grįžtant namo nebuvo, gyventi savarankiškai, o ir šiaip prie Amerikos, jis jau buvo įpratęs.
„Nebuvo taip, kad būčiau labai išsiilgęs Lietuvos, bet buvo smagu aplankyti gimines ir savame krašte pabūti kurį laiką“, – šypsojosi N.Giga.
JAV lietuvis išbandė keturias mokslo įstaigas – Švento Benedikto mokyklą, Talahasio ir Midlando koledžus ir minėtą Džeksonvilio universitetą.
„Iš NCAA atsiminimai – tik geriausi. Pirmais metais Džeksonvilyje su komanda įsirašėme į mokyklos istoriją, laimėdami daugiau nei 20 rungtynių sezone, iškovoję konferencijos žiedus ir patekdami į „Didįjį šokį“. Visos kelionės, patirtis – neapsakomi dalykai“, – prisiminė jis.
Sužavėtas lietuvis liko ir amerikietiškos krepšinio sistemos, tačiau prideda, jog lyginti bei to paties tikėtis Europoje – neverta. „Didesni JAV universitetai turi geresnes sąlygas nei vieni geriausių Europos klubų. Bet tokius dalykus lyginti galbūt nelabai įmanoma, nes ten – didesni biudžetai, didesni pinigai, didesnės organizacijos“, – sako aukštaūgis.
Nemažą savo gyvenimo dalį už Atlanto praleidęs N.Giga dabar gali ir pasakoti, su kokiais sunkumais susidūrė, ir padalinti patarimų į JAV vykti galvojantiems jaunuoliams.
N.Giga džiaugiasi, kad jo adaptacija naujoje šalyje neužtruko ilgai: padėjo ir savarankiško gyvenimo Vilniuje metai, kadangi jis pats – kilęs iš Kėdainių, beliko tik priprasti prie amerikietiškos anglų kalbos. Tačiau ir čia gyvenimą jam lengvino šalia buvę lietuviai.
„Kultūrinio šoko nebuvo, nes kažkaip greitai priprantu ir prisitaikau kiekvienoje kultūroje ir kiekviename mieste.
Nors kai kuriems būna kitaip, aš JAV taip pat kaip tik susitvarkiau svorį ir buvau geresnės fizinės būklės. Ten daug greito maisto pasirinkimų, atsilaikyti buvo nelengva, bet prisižiūrėdavau, ką valgau“, – šypsojosi jis.
Jacksonville State center Norbertas Giga hadn't seen his mother since leaving Lithuania in 2013 but that changed when she surprised him ahead of the Ohio Valley Conference tourney 🙌
— Bleacher Report (@BleacherReport) February 28, 2018
(via @JSU_MBB) pic.twitter.com/NSf96ztXXO
Apie NCAA Lietuvoje yra skirtingų nuomonių: vieni mano, kad tai – į naudą žaidėjams, kiti išskiria pradingusių krepšininkų pavyzdžius. Dėl žaidimo NCAA dvejojantiems lietuviams N.Giga turi svarbų patarimą, kuris padėtų išvengti nesėkmių istorijų.
„Visada reikia atsižvelgti į trenerius ir mokyklą. Svarbiausia – trenerius ir kokį žaidybinį stilių jie propaguoja. Man pasisekė, kadangi mano treneris Ray’us Harperis propaguoja labiau europietišką stilių, žaidžia per aukštus žaidėjus. Jis kaip gynybinio krepšinio specialistas man labai padėjo ir apie jį galiu pasakyti tik gerus žodžius.
Kadangi aš ten jau gyvenau, tai koledžo treneriai patardavo, kuriuos universitetus būtų verta aplankyti. Ten nuvyksti, pasirodai, susipažįsti su universitetu, treneriais – gali turėti keturis vizitus į skirtingas įstaigas. Ir per pasirašymo laikotarpį jau nusprendi, kur studijuosi. Man treneriai padėjo nuspręsti, kad Džeksonvilis yra geriausia vieta, ir tikrai nenuvylė
Nežinau, ką dar pasiūlyti. Aš kai buvau jaunas, na, ir dabar esu, bet kai buvau jaunesnis (juokiasi), tai man noras išvažiuoti į JAV tryško per kraštus. Manau, padėjo ir tai. Buvo ir pakilimų ir nuokalnių, bet noras nugalėjo“, – patarimų skyrė N.Giga.
Lietuvis iškart po studijų buvo pakviestas ginti Filadelfijos „76ers“ klubo garbę Las Vegaso Vasaros lygoje. Aukštaūgis net nedvejoja – dar turėdamas tokią galimybę gyvenime, tikrai ja pasinaudotų.
N.Giga joje pasirodyti daug progų neturėjo ir per 6 minutes rinko po 2,3 taško ir 1,3 atkovoto kamuolio, tačiau įgautą patirtį lietuvis matuoja ne tik žaidybiniu laiku.
„Labiausiai patiko organizavimas. Tik po universiteto vykti atstovauti Filadelfijai Vasaros lygoje buvo didelis įspūdis. Pamačiau, kaip viskas vyksta NBA organizacijoje. Buvo šokiruojanti patirtis iš gerosios pusės – vau, visko daug, viskas, ko reikia ir net ko nereikia (Juokiasi).
Negaliu pasakyti, kad tai buvo geriau, nei tikėjausi, nes nieko nesitikėjau – vykau tam, kad įgaučiau patirties, žinočiau, ko tikėtis, jei dar tektų ten žaisti“, – pasakojo N.Giga.
Prasilenkti Vasaros lygoje jam teko su Filadelfijos krepšinio žvaigždynu – klubo organizacijos atstovais, Markelle’u Fultzu, Joeliu Embiidu, Benu Simmonsu, treneriu Brettu Brownu. Taip pat – ne tik sporto pasaulio žvaigždėmis.
„Galėjau užmegzti geresnių ryšių su kai kuriais žmonėmis, kurie galėtų man padėti tolesnėje ateityje, bet vietoje ir laiku nebuvau – tų pažinčių nėra. Vis tik kitos pažintys, galima sakyti, tai kompensuoja, tai viskas gerai“, – šypsojosi N.Giga.
Giga
Po Vasaros lygos jis turėjo galimybę laukti ir galbūt sulaukti pasiūlymo iš Plėtojimosi lygos klubų, tačiau nusprendė, kad apie mėnesio gaišti nenori. Sulaukęs agento skambučio N.Giga išgirdo, kad juo domisi „Rytas“, kurio dubleriams jis yra atstovavęs anksčiau, ir greitai su šiuo pasiūlymu sutiko.
„Žaidžiau jų sistemoje todėl gal nuo tada mano vardas jų sąrašuose liko. Dabar buvo tokia situacija, kad baigiau studijas, pradėjau profesionalo karjerą, todėl iškart pasiūlymo ir sulaukiau. Nežinau, kiek jie domėjosi manimi anksčiau, bet viskas čia pasitaikė vietoje ir laiku“, – džiaugėsi jis.
Prie „Ryto“ N.Giga prisijungė jau prasidėjus sezonui, kadangi dar turėjo išsigydyti čiurnos traumą.
LKL ir Europos taurėje aukštaūgis sužaidė po vieną mačą: 7 minutės, 6 taškai ir 3 atkovoti kamuoliai prieš „Šiaulius“ ir 2 atkovoti kamuoliai prieš Malagos „Unicaja“.
„Iš pradžių buvo kalbama, kad bandysiu įsilieti čia, nebuvo kalbama, kas, jei ne. Bet eigoje nusprendėme, jog man būtų geriau tobulėti kažkur kitur.
Manęs paklausė, ką galvoju apie skolinimus, pasakiau, kad sutinku, nes noriu žaisti. Man nebuvo svarbu, ar tai Lenkija, Ispanija ar kažkoks kitas Lietuvos klubas. Lenkijos komandai kaip tik reikėjo didelio žmogaus ir taip gavosi, kad jau kitą dieną išvykau čia“, – apie sparčius pasikeitimus pasakojo jis.
Giga
Stargardo komandai, kurią lietuvis giria už tvarką ir gerą organizuotumą, Lenkijoje kol kas sekasi sunkiai: iškovotos tik 3 pergalės per 14 turų leidžia būti tik priešpaskutinėje turnyrinės lentelės vietoje. Tuo tarpu N.Gigai sekasi geriau: jis per 23 minutes pelno po 11,1 taško, atkovoja po 6,1 kamuolio ir renka 12 naudingumo balų.
„Pradžioje buvo menkas šokas, nes neteko žaisti krepšinio nuo kovo, neskaitant Vasaros lygos, kur rungtyniavau tik po porą minučių. Buvo ilgas laiko tarpas prabėgęs nuo tada, kai rungtyniavau 20–30 min., teko ir traumą išsigydyti. Buvau išsiilgęs žaidimo.
Dabar jau lyg kyla kreivė, tik komandiškai sunkiai randame kelią pergalių link. Nežinome net, ką kaltinti. Atrodo, kitos komandos nėra žymiai stipresnės, kad negalėtume jų įveikti. Su laiku kažką išspręsime“, – mano N.Giga.
Norėdami komentuoti prisijunkite.