Lietuvos rinktinė jau ketvirtadienį startuos net penkerius metus lauktame Europos čempionate, kuriame bandys medaliu sugrįžti į žemyno elitą.
Šia proga Krepsinis.net portale startuoja projektas „Pergalingos Lietuvos krepšinio istorijos“, skirtas priminti įsimintiniausias rinktinės akimirkas.
Prieš čempionatą simboliška yra nusikelti į 2021-ųjų vasarį ir prisiminti kartėliu pažymėta pergalę, atvėrusią rinktinei kelią į pirmenybes.
Nesėkmėmis nusėti atrankos „langai“
Atrankoje lietuviai pateko į C grupę, kuri iš pirmo žvilgsnio didelės grėsmės nežadėjo. Dariaus Maskoliūno auklėtiniai buvo laikomi ryškiais favoritais, už jų – šeimininkų teisėmis vietą pirmenybėse jau užsitikrinusi Čekija bei prie didžiųjų Europos krepšinio jėgų nepriskiriamos Belgija ir Danija.
Vis dėlto jau pirmasis išbandymas virto itin šaltu dušu – Belgijoje lietuviai tris kėlinius niekaip neužkūrė puolimo, atsiliko net 31:68 ir galiausiai pralaimėjo 65:86. Daugeliui gerbėjų tai turėjo atnešti ne vieną košmarą ir iki šiol įsimintini kaip viena gėdingiausių nesėkmių.
Jau kitame mače buvo nugalėti čekai (97:89), tačiau ramybė ilgai netruko. Antrasis „langas“ vėl startavo netikėtu rezultatu, Vilniuje sugėrus Danijos niuksą (76:80). Ryškiausiomis spalvomis žėrėjęs Gabrielis Lundbergas pelnė 28 taškus ir apsunkino Lietuvos kelią link čempionato.
„Langas“ buvo uždarytas geresniu, bet taip pat nepatenkinusiu rezultatu – Belgija nugalėta 84:71, įsirašant pergalę, bet ne tarpusavio pranašumą, taip prarandant galimybę pasiekti tarpusavio pranašumą.
Grupėje situacija susidėliojo taip, kad antroji pergalė prieš Čekiją (94:74) nieko nereiškė ir viskas spręstis turėjo paskutiniame mače prieš Daniją.
Pralaimėjimas prieš danus būtų reiškęs nepatekimą į Europos čempionatą, bet gerbėjus ramino palankios aplinkybės. Rungtynės vyko Vilniaus „burbule“, o danai liko be lyderio G.Lundbergo, gavusio kontraktą Eurolygoje. Užtikrinta pergalė prieš čekus taip pat atnešė pasitikėjimo, tačiau niekas nebuvo pasiruošęs tam, kas nutiko vėliau.
Išgelbėję M.Kalniečio pirštų galai
Lemiamame mače lietuviai anksti truktelėjo į priekį (23:16) ir laikė persvarą savo rankose, nors toli pabėgti ir nesugebėjo. Svečiai savo spurtą surengė trečiajame ketvirtyje, sugebėdami persverti rezultatą (55:50), o intriga išsilaikė iki pat mačo pabaigos.
Lietuviai atsiėmė iniciatyvą, tačiau Kevinui Larsenui pelnius du taškus su Gyčio Masiulio pražanga, D.Maskoliūnas pratrūko ir užsidirbo techninę pražangą. Tuo pasinaudoję danai priartėjo per vieną metimą (63:66).
Tuomet buvo įgyta devynių taškų persvara (75:66), tačiau ir ši iki mačo pabaigos neužsilaikė.
Paskutinė mačo minutė pasitikta G.Masiuliui prametant du baudų metimus, o po jo paties pražangos Jonas Zohore priartino danus iki minimalaus deficito (76:77). Neilga lietuvių ataka baigėsi K.Larseno bloku Jonui Mačiuliui ir danų tvarkingai atkovotu kamuoliu.
Koronaviruso dar sukaustytoje Lietuvoje gerbėjai į areną įleisti nebuvo, tačiau įtampą ore buvo galima raikyti peiliu. Lietuvių dalyvavimas Europos čempionate pakibo ant paskutinės varžovų atakos.
Mantas Kalnietis with the HUGE BLOCK to send @ltu_basketball 🇱🇹 to #EuroBasket 2022! pic.twitter.com/lIQJvYrJrC
— #EuroBasket 2022 (@EuroBasket) February 22, 2021
Norą tapti herojumi parodė Adama Darboe, iš pirmo žvilgsnio sėkmingai veržęsis pro Mantą Kalnietį, tačiau veteranas sugebėjo iš nugaros pirštų galais blokuoti varžovą. Kamuolį lietuviai atkovojo ir paleido į varžovų aikštės pusę, nepaliekant šiems galimybės prasižengti ir išlaikant pergalę.
Simboliška, kad pergalę išplėšė naudingiausias mačo lietuvis. Įžaidėjas per 27 minutes pelnė 11 taškų (1/1 dvitaškio, 3/6 tritaškių), atkovojo kamuolį, atliko 6 rezultatyvius perdavimus, nė karto nesuklydo bei neprasižengė, atliko lemiamą bloką bei surinko 16 naudingumo balų.
Lietuviai pergalės nešventė, priešingai – neatrodė žymiai linksmesni už arti staigmenos buvusius danus. Šių treneris Erezas Bittmanas kurį laiką dar reiškė nepasitenkinimą, o D.Maskoliūnas demonstravo tik nežymų palengvėjimą, laukiant ir ne pačios maloniausios spaudos konferencijos.
Lietuvos krepšinio gerbėjai po tokios atomazgos dėkojo tiek M.Kalniečiui, tiek įtemptame epizode teisingą sprendimą atlikusiems teisėjams. Tai buvo neišvaizdi ir išvargta, bet, tuo pačiu, viena įsimintiniausių pastarųjų metų pergalių. Bilietas į Europos čempionatą pasiektas daug sunkiau nei buvo galima tikėtis, tačiau tikslas – įvykdytas.
Pergalės potekstė
Po rungtynių įtampa atslūgo ne iš karto, bet iš šios gimė D.Maskoliūno sparnuota frazė.
„Nesakau, kad reikia klykti iš džiaugsmo. Jūsų kolegos kibiriukus paruošę laikė, bet tegu pasilaiko tas frazes apie fiasko ir katastrofas. Šiuo sunkiu laikotarpiu ir taip visi suirzę, pikti ir neramūs. Žibalo pylimas į ugnį niekam nepadeda“, – teigė strategas.
Kaip vėliau paaiškėjo, ši ugnis buvo užgesinta trumpam. Tą pačią vasarą jau visų pajėgiausių žaidėjų sulaukęs specialistas neįveikė slovėnų barjero, liko be olimpinių žaidynių bei atsistatydino iš savo posto.
Banguotas pasirodymas nenumušė pasiekto rezultato vertės. Lietuvos rinktinė Europos čempionato burtuose pateko į antrąjį krepšelį, grupę laimėję belgai – vos į penktąjį, nes vietos šiuose dalintos pagal FIBA reitingą, o ne pagal pasiektų pergalių skaičių. Prie patekimo į mirtininkų grupę atranka neprisidėjo.
M.Kalniečiui ir kitiems danus palaužusios rinktinės žaidėjams galima padėkoti už pasiaukojimą, nes jie iš to gavo daugiau nervų nei malonumo. Iš tuometinės rinktinės vos du žaidėjai vyks į Europos čempionatą – Mindaugas Kuzminskas ir Arnas Butkevičius. Prie lemtingos pergalės jie prisidėjo 12 taškų, likusius 65 surinko savo darbo vaisių paragauti negavę žaidėjai.
Tuo pačiu Lietuvos rinktinei tai yra proga pademonstruoti FIBA atrankos sistemos absurdiškumą. Jei vos į čempionatą patekusi, bet drastiškai pasikeitusi rinktinė pelnytų medalius, tai taptų puikia susidariusios situacijos iliustracija.
Tuo tarpu per plauką nuo Europos čempionato buvusiems danams panašių aukštumų pastaruoju metu užuosti neteko. Jie anksti iškrito iš Pasaulio taurės atrankos, o ir žygį link 2025-ųjų Europos pirmenybių pradėjo nesėkmėmis prieš Šiaurės Makedoniją (70:73) bei Norvegiją (75:99).
Norėdami komentuoti prisijunkite.