Portalo Krepsinis.net rubrikoje šį kartą krepšinio analitikas Erildas Budraitis atkreipė dėmesį į tris Eurolygos įžaidėjus, kurie 2014–2015 metų sezone pretenduoja papildyti elitinį 50–40–90 Eurolygos metikų klubą. Nuo išskirtinio buvusio Maskvos CSKA gynėjo Trajano Langdono žaidimo 2009–2010 metų sezone, per ketverius metus niekam nepavyko prisijungti prie elitinių metikų ketverto.
Iki šiol nieko apie 50–40–90 klubą negirdėjusiems pristatysiu, žinantiems – priminsiu, kas tai yra. Pats terminas atsirado Jungtinėse Amerikos Valstijose, kuriuo buvo pažymima maža grupė žaidėjų – geriausi iš geriausių, kurie viso sezono metu demonstravo fenomenalų taiklumą. Šis terminas retai naudojamas, nes per 34 metus į šį klubą sugebėjo patekti vos 6 Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) žaidėjai. Skaičiai 50–40–90 reiškia taiklumą iš trijų skirtingų pozicijų – „iš žaidimo“ (dvitaškiai sumuojami su tritaškiais), iš tritaškio ir nuo baudų metimo linijos. Žaidėjas, norėdamas prisijungti prie 50–40–90 klubo, privalo viso NBA reguliariojo sezono metu išlaikyti bent 50 proc. taiklumą iš žaidimo, 40 proc. iš tolimos distancijos bei pataikyti mažiausiai 90 proc. mestų baudų.
Siekiant apsisaugoti nuo atsitiktinės sėkmės, kiekvienoje kategorijoje NBA nustatė mažiausią pataikytų metimų riba. Žaidėjas, pretenduojantis tapti NBA 50–40–90 klubo nariu, turi būti pataikęs bent 300 metimų iš žaidimo, 55 tritaškius bei 125 baudos metimus. Taip pat svarbu žinoti, kad metimų pataikymo procentas yra apvalinamas tik iki pirmo skaičiaus po kablelio. Pavyzdžiui, jei žaidėjas baudas metė 89,9 proc. taiklumu, pataikymo procentas nėra apvalinamas į 90 ir žaidėjas nepasiekia nustatytos ribos.
2013 metais pirmą kartą sudaręs Eurolygos elitinį 50–40–90 klubą, adaptavau taisykles Europai – metimus iš žaidimo pakeičiau dvitaškiais, skaičiavau ne tik reguliarųjį sezoną, bet viso sezono rezultatus, o mažiausią pataikytų metimų ribą sumažinau iki 30 dvitaškių, 15 tritaškių ir 20 baudų. Po dviejų metų, išsamiau išnagrinėjęs Eurolygos žaidėjų pasirodymus nuo 2000 metų ir pastebėjęs, kad dabartinė sistema neapsaugoja nuo atsitiktinių rezultatų, šią ribą pakėliau iki 40 dvitaškių, 20 tritaškių ir 30 taiklių baudų metimų.
Atlikus tyrimą paaiškėjo, kad nuo 2000 metų (kuomet Eurolyga atsiskyrė nuo FIBA ir įkūrė atskirą kompaniją) kriterijus įvykdė ir Eurolygos 50–40–90 klubui priklauso vos keturi žaidėjai – Sergejus Čikalkinas, T.Langdonas ir du lietuviai – Šarūnas Jasikevičius ir Arvydas Macijauskas. Į elitinį klubą anksčiau pateko Marcusas Faisonas (39 dvitaškiai – nepasiekė naujos ribos), Kauno „Žalgiryje“ žaidęs Marcusas Brownas (39 dvitaškiai) ir Nikola Mirotičius (18 tritaškių), tačiau pagal pasunkintus kriterijus šie žaidėjai reikalavimų nebe įvykdo.
50–40–90 klubas
Atskiro paminėjimo nusipelnė Š.Jasikevičius ir T.Langdonas, kuriems pavyko 50–40–90 rezultatą pasiekti net dukart. Lietuvis tai padarė 2003–2004 metų sezone atstovaudamas Tel Avivo „Maccabi“ ir vėliau 2007–2008 metų sezone rungtyniaudamas Atėnų „Panathinaikos“ klubui. Iki tokio pat pasiekimo vos vieno taiklaus tritaškio pritrūko ir A.Macijauskui, kuris tik palikęs Vilniaus „Lietuvos rytą“ iškart tapo Vitorijos „Tau Ceramica“ (dabar vadinasi „Laboral Kutxa“) lyderiu ir jau debiutiniame Eurolygos sezone tik per plauką liko nuo 50–40–90 rezultato.
Po ketverių sausų metų, 2014–2015 metų sezonas išsiskiria tuo, kad iki Eurolygos Top 16 etapo pabaigos likus vos dviems savaitėms, net trys žaidėjai turi realių šansų prisijungti prie elitinio ketverto. Maskvos CSKA klubo gynėjas ir kandidatas į naudingiausio sezono žaidėjo (MVP) prizą Nando De Colo, didžiulę pažangą padaręs Žemutinio Naugardo ekipos lyderis Tayloras Rochestie ir visiškai netikėtai Atėnų „Panathinaikos“ komandos žvaigždės Dimitrio Diamantidžio dubleris Nikos Pappas šiuo metu pretenduoja padaryti tai, ko niekam nepavyko nuo 2010 metų.
Pačias geriausias galimybes turi T.Rochestie, kuris šiuo metu dvitaškius meta 51,6 proc. taiklumu, tritaškius – net 49,5, baudas – 93,2. T.Rochestie jau seniai įvykdė minimalius reikalavimus ir net, pavyzdžiui, artimiausiose dvejose rungtynėse prametęs penkis dvitaškius, 25 tolimus metimus ir dvi baudas, vis vien papildytų Eurolygos elitinį 50–40–90.
Pretendentų trejetas
Vienas CSKA lyderių N.De Colo taip pat visą sezoną stabiliai žingsniuoja link 50–40–90 klubo ir šiuo metu dvitaškius meta 53,4 proc. taiklumu, iš toli pataiko 42,9 proc. metimų, o nuo baudų metimų linijos prameta labai retai (93,1 proc.). Tiesa, N.De Colo trūksta dviejų taiklių tritaškių iki minimalių reikalavimų įvykdymo, tačiau CSKA sezonas Eurolygoje artimiausiu metu nesibaigs ir gynėjas 20 tritaškių ribą tikrai pasieks. Vis dėlto būtent ilgas sezonas, kuris galbūt truks iki gegužės mėnesio, ir kylantis lygis apsunkins N.De Colo kelią į 50–40–90 klubą. Žinoma, patiems geriausiems tai nėra problema – Š.Jasikevičius pirmą kartą į 50–40–90 klubą pateko 2004 metais laimėdamas Eurolygą.
Didžiausia staigmena šį sezoną yra „Panathinaikos“ įžaidėjas N.Pappas, kuris nėra vienas komandos lyderių, tačiau šį sezoną puolime rungtyniauja efektyviausių iš visų žaliųjų klubo žaidėjų. Graikas, kuriam iki minimalių reikalavimų įvykdymo trūksta šešių pataikytų tritaškių, dvitaškius meta 55,4 procento taiklumu, tritaškius – 40, baudas – 92,3. N.Pappo taiklumas reguliariajame sezone nebuvo išsiskiriantis, tačiau „Panathinaikos“ patekus į Top 16 etapą įžaidėjo pataikymo procentai pasiekė neregėtas aukštumas. N.Pappas dėl sveikatos problemų antrajame etape praleido pusę rungtynių, tačiau per sužaistas šešerias jis pataikė 70 procentų dvitaškių, 47 proc. tritaškių ir 91 proc. baudų metimų.
Lietuvių tarp šio sezono pretendų nėra, kadangi Mindaugas Kuzminskas iš Malagos „Unicaja“ yra vienintelis lietuvis Eurolygoje, baudų metimus metantis geresniu nei 80 proc taiklumu (81,7). Tradiciškai būtent baudų metimai ir 90 proc. taiklumas yra sunkiausiai Eurolygos žaidėjams pasiekiamas rezultatas.
Krepšinio analitiką Erildą Budraitį galite sekti „Facebook“.
Norėdami komentuoti prisijunkite.