Lietuvos krepšinio lygos („Betsafe-LKL“) derbyje Kauno „Žalgiris“ 84:72 nugalėjo Vilniaus „Rytą“ ir taip pirmenybėse nebeliko nepralaimėjusių ekipų. Portalas Krepsinis.net pateikia įdomiausius dvikovos akcentus.
Pirmoji mačo dalis. „Rytas“ rungtynes pasitiko su visiškai kitokiu nusiteikimu ir energija, kadangi be mačo buvo 8 dienas, kai tuo tarpu kauniečiai dar ketvirtadienį žaidė Eurolygoje prieš Valensijos „Valencia“. Didelę energiją rodė Arnas Butkevičius, kurio du dvitaškiai ir Kristijano Kitsingo du tritaškiai užvedė komandą – 10:0. „Žalgiris“ buvo išmuštas iš vėžių – varžovai kietai gynėsi, o kai kamuolį būdamas nugara į krepšį priimdavo Joffrey Lauvergne‘as, tuoj pat prieš jį „Rytas“ dvigubindavo gynybą. „Rytas“ buvo greitesnis, fiziškesnis ir atrodė labiau norintis laimėti, o iš savo derinių išmuštas „Žalgiris“ – be atsarginio plano. Vien ko vertas skaičius, kai per 5,5 minutės žalgiriečiai buvo įmetę vos 2 taškus. Puolant „Rytas“ nerodė nieko ypatingo: kelias progas sukūrė, kai užtvarą pastatęs estas atšokdavo mesti tritaškį, ar viskas sprendžiama „vienas prieš vieną“ situacijose.
„Žalgirį“ nuo didesnio kracho pirmajame kėlinyje išgelbėjo per 1,5 minutės pataikyti trys iš eilės tritaškiai, kurie deficitą nuo 15 taškų nukirpo iki 6, bet Dovio Bičkauskio metimas nuo lentos skirtumą padidino iki 8. Apskritai svečiai 12 iš 16 taškų surinko metimais iš perimetro.
Žalgiriečiai prabudo antrajame ketvirtyje, kai pradėjo oponentus klampinti į gynybos liūną ir per 5 minutes abi komandos kartu sudėjusios buvo įmetusios vos 8 taškus. Tiesa, galutinis rezultatas – 36 taškai, o tai reiškia, kad per 5 paskutines kėlinio minutes ekipos sumetė net 28 taškus. Iškalbingas skaičius įpusėjus mačui buvo „Žalgirio“ 9 klaidos ir 10 rezultatyvių perdavimų.
Perversmas – po pertraukos. Į rūbinę komandos keliavo skirtingomis nuotaikomis: žalgiriečiai – susikaupę, o „Ryto“ žaidėjai – plačiai išsišiepę ir aptarinėję epizodą, kai Gytis Radzevičius sulig sirena vos neįmetė iš vidurio – kamuolį išspjovė lankas. Martinas Schilleris rūbinėje akcentavo žaidėjams būtinybę atsakyti į varžovų kietą žaidimą ir žalgiriečiai tai išgirdo. Taip pat atliktos ir dvi esminės korekcijos penketuke – įžaidėjo ir centro pozicijose – vietoje Thomaso Walkupo bei Joffrey Lauvergne‘o startavo Lukas Lekavičius bei Augustine‘as Rubitas. „Žalgiris“ pagaliau gynyboje ėmė spėti paskui varžovus ir kiekvienoje situacijose, kai vilniečiai priimdavo kamuolį, jausdavo žalgiriečio kontaktą.
Trečiojo ketvirčio „Žalgiris“ priminė praėjusio sezono komandą, kuri grįždavo po pertraukos ir išspręsdavo rungtynių likimą būtent trečiajame kėlinyje. Taip ir nutiko – „Žalgiris“ įmetė 28 taškus, o varžovams leido pelnyti vos 10 ir 17 taškų skirtumu pasibaigęs ketvirtis tapo lemiamu, o ketvirtajame kėlinyje beliko kontroliuoti žaidimą.
„Žalgiris“ vis suko „du prieš du“ derinį ir atakavo „Ryto“ aukštaūgius, kurie rinkosi pražangas – čia didžiulį vaidmenį suvaidino gerai pražangas provokavę gynėjai. Taip Rokas Gustys buvo pasodintas ant suolo, o Tautvydas Lydeka nėra to lygio žaidėjas, kuris ant parketo gebėtų atsilaikyti prieš Eurolygos lygio aukštaūgius arba spėti paskui „Žalgirio“ gynėjus. Donaldui Kairiui net teko rungtyniauti su K.Kistingu bei Chrisu Mcculloughu ant parketo, o jiems žaidžiant žalgiriečiai gynyboje taikė susikeitimą, kuris veikė tikrai gerai bei tapo raktiniu dalyku šiame ketvirtyje. Agresyvus žaidimas puolime „Žalgiriui“ suteikė labai daug baudų metimų – per trečiąjį kėlinį jų metė net 16, kai per visą mačą – 25-is.
Didžiulį darbą padarė A.Rubitas, kuris per 15 minučių įmetė 12 taškų ir 26-ąją minutę atsisėdo ant suolo bei daugiau ant parketo nebegrįžo, kadangi jo paslaugų neprireikė. Amerikietis užfiksavo absoliučiai geriausią „plius/minus“ rodiklį – plius 17. Jo kolega J.Lauvergne‘as be keitimų sužaidė likusias 14 minučių ir jam esant ant parketo komanda pelnė 15 taškų daugiau nei varžovai. Gaila, kad likus kelioms minutėms M.Schilleris nepasodino prancūzo ant suolo ir neišleido Mareko Blaževičiaus, kuriam tai būtų buvusi naudinga patirtis, kadangi kažkada vis tiek reikės pasirodyti ant parketo sostinėje prieš savo buvusią komandą.
Verta atkreipti dėmesį, kad „Žalgiris“ po pertraukos prarado 7 kamuolius, bet iš jų vilniečiai negalėjo rinkti taškų greitose atakose, ką kauniečiai darė puikiai ir pelnė jų 17, kai „Rytas“ įmetė tik 7. Dvikovos pradžioje vangiai ir mieguistai atrodęs „Žalgiris“ sugebėjo parodyti visiškai kitokį veidą ir pranokti varžovus net šioje kategorijoje. Taip buvo ir išnaudojant klaidas: pelnyta 20 taškų, kai vilniečiai surinko 16.
Dar vienas įdomus skaičius – „Žalgiris“ metė daugiau tritaškių (29) bei dvitaškių (23), o metimų iš šių distancijų pataikė po lygiai – po 13. Tai galima paaiškinti tuo, kad „Rytas“, turėdamas spragų priekinėje linijoje, telkė pajėgas baudos aikštelėje ir daugiau laisvės „Žalgiris“ turėjo būtent perimetre, ką išnaudojo puikiai – 45 proc. pataikymas.
„Rytą“ tikrai galima pagirti už norą ir kovingumą – jie laimėjo kovą po krepšiais (30:23) ir sugriebė 10 kamuolių puolime, kai oponentai tai padarė 5 sykius. Tiesa, antrais šansais pelnyti 8 taškai yra vos 3 daugiau nei kauniečiai.
Kur „Ryto“ lyderiai? Prieš rungtynes labai akcentuojamas buvo Andrew Goudelocko faktorius, bet veteranas buvo visiškai uždarytas – per 24 minutes įmetė 4 taškus (2/8 metimai), bet juos surinko tuomet, kai rungtynių baigtis jau buvo aiški. Amerikietis nerado savęs nei puolime, nei gynyboje, kur ne kartą pamesdavo savo ginamąjį ir už tai žalgiriečiai baudė tolimais metimais. A.Goudelockas neatrodė užtikrintai, ką iliustruoja greita ataka, kur jis galėjo perduoti kamuolį komandos draugui ir šis būtų lengvai pelnęs dvitaškį, bet pats „įlipo į medį“, kadangi žūtbūt norėjo atsidaryti taškų sąskaitą. A.Goudelocko lyderystės visiškai nematėme ir „Rytui“ to labai pristigo.
„Rytui“ labai pristigo ir A.Butkevičiaus, kuris per 19 minučių išnaudojo asmeninių pražangų limitą ir dvi iš jų buvo gautos puolant varžovų krepšį. 6 taškai pelnyti, bet 4 iš jų buvo įmesti per pirmas 2 rungtynių atakas. A.Butkevičius atrodė išmuštas iš vėžių, nes jį ribojo pražangos ir dar teko pažaisti sunkiuoju kraštu, kai K.Kitsingas pasislinko į centro poziciją. Atrodė, kad „Rytas“ bandys naudotis tuo, kad „Žalgiris“ neturi tikro „trečio numerio“, tačiau A.Butkevičius nemoka žaisti nugara į krepšį, o žaidime veidu į krepšį neturėjo jokių pranašumų prieš Marių Grigonį.
Geriausią įspūdį „Ryte“ paliko Demetriusas Jacksonas, kuris ne tik sumetė 18 taškų ir surinko 19 naudingumo balų, bet ir parodė labai gerą gynybą – amerikietis buvo kibus, o jo greitos rankos privertė klysti tiek L.Lekavičių, tiek Roką Jokubaitį. D.Jacksonas įrodinėja, kad „Rytas“ jam gali tapti geru tramplinu į solidų kontraktą ir aukštą lygį jam kitais metais.
Ch.Mccullougho pasirodymas. Nematę rungtynių galėtų pasakyti, kad šis aukštaūgis pasirodė neblogai – 8 taškai, 5 atkovoti kamuoliai ir 10 naudingumo balų per 16 minučių, tačiau pats šio sunkaus krašto pasirodymas nepaliko teigiamo įspūdžio. Pirmajame kėlinyje jis greitoje atakoje metė metimą link krepšio ir jis pasiekė tikslą. Vėliau varžovus sustabdė tokia nesportine pražanga, kokių Europoje seniai niekas nebedaro, kadangi tai yra pernelyg akivaizdus atakos stabdymas. Gynyboje šis aukštaūgis taip pat plaukiojo lyg būtų baseine, o ne krepšinio aikštelėje, ką puikiai išnaudojo Nigelas Hayesas. Toli gražu Ch.Mcculloughas nebuvo blogiausias komandos žaidėjas, tačiau jo pasirodymas kelia daug abejonių, ar amerikietis sutiks Kalėdas Lietuvoje. Juolab, kad startiniame penketuke jį sugebėjo nukonkuruoti K.Kitsingas, o „Rytas“ sulauks Maurice‘o Ndouro, kuris, esant sveikam Martynui Echodui, galės gauti minučių ir „ketvirto numerio“ pozicijoje.
Th.Walkupo kietas žaidimas. „Žalgirio“ įžaidėjas šiame susitikime įsivėlė į kelis epizodus, po kurių kilo nemažai aistrų. Pirmoje dvikovos dalyje amerikietis kietai sustabdė D.Jacksoną, kuris sunkokai kėlėsi nuo parketo. Th.Walkupas kietu kontaktu neleido oponentui veržtis arčiau krepšio ir teisėjai, peržiūrėję pakartojimą, nusprendė, kad pražanga nebuvo nesportinė. Th.Walkupą nuo to išgelbėjo faktas, kad jis tikrai žaidė į kamuolį ir jo ranka siekė žaidimo įrankio, kuris ir buvo toje pusėje, kur jo pakišta ranka. Antrą kartą analogišku būdu Th.Walkupas pažeidė taisykles pačioje mačo pabaigoje, kai ant žemės patiesė Mindaugą Girdžiūną. Teisėjai nusprendė, kad pražanga buvo nesportinė. Tokioje situacijoje, kai lieka žaisti 7 sekundes ir komandas skiria 12 taškų, daug kas būtų leidęs „Ryto“ gynėjui prabėgti ir pelnyti taškus, bet tik ne šis „Žalgirio“ karys. Čia pat D.Bičkauskis ėjo aiškintis santykius su žalgiriečiu ir pats gavo nesportinę pražangą, kadangi pastūmė varžovą į nugarą. Legionierius tik šypsojosi ir į konfliktą su lietuviu nė neketino veltis. Th.Walkupas buvo vienas tų žaidėjų, kuris parodė komandos draugams, kaip reikia žaisti kietai ir tokie epizodai derbį padaro tik dar įdomesniu. Žinoma, kad paskutinio kieto susidūrimo tikrai galima buvo išvengti ir jis nebuvo reikalingas.
Norėdami komentuoti prisijunkite.