Pastarosiomis vasaromis vis daugiau matėme pranešimų apie į NCAA persikeliančius Lietuvos talentus, o šiemet šis skaičius buvo rekordinis. Tai žada intriguojantį sezoną kitoje Atlanto pusėje, sekant didelę dalį perspektyvių Lietuvos žaidėjų.
Iš viso artėjantį sezoną NCAA rungtyniaus 34 lietuviai, įskaitant ir Vokietijai įsipareigojusį Simoną Lukošių. Šiame sąraše yra būrys krepšininkų, kurie ateityje keis nusistovėjusius veidus Lietuvos krepšinio lygoje (LKL), bet labiausiai mūsų akys turėtų kryptį į šešis žaidėjus.
„Netflix“ išleido serialą „Starto penketas“. Mūsų ryškiausi lietuviai NCAA artėjančiam sezonui galetų susukti realybės šou „Starto šešetas“ arba „Kas nepateks į startą?“
Išties, intrigų labai daug, o su jomis – ir vilčių. Kasparas Jakučionis, Motiejus Krivas, Augustas Marčiulionis, Paulius Murauskas, Nojus Indrušaitis ir Liutauras Lelevičius. Visi jie – ateities Lietuvos rinktinės potencialo žaidėjai. Ir visi jie – skirtingose situacijose.
Tinklalapis Krepsinis.net pasidomėjo didžiųjų Lietuvos talentų situacijomis universitete, perspektyvomis ir laukiančiais iššūkiais.
Kasparas Jakučionis
Jakučionis
Talentas, kokio Lietuva įžaidėjo pozicijoje neturėjo, galbūt, nuo Šarūno Jasikevičiaus laikų. Bet lūkesčius pateisinti dar reikės, o dabar laukia naujas karjeros etapas – debiutinis sezonas NCAA.
Ilinojaus universitetą pasirinkęs K.Jakučionis turėjo galimybę likti Barselonoje ir pradėti realią profesionalo karjerą, tačiau tiek pasiūlyti pinigai, tiek suteikiamos sąlygos, tiek NBA skautų dėmesys nusvėrė į JAV pusę.
Prieš NCAA startą ESPN paskelbė, jog 18-metis lietuvis yra geriausias į lygą iš užsienio atvykęs naujokas, o kitą vasarą NBA naujokų biržoje jam jau dabar prognozuojamas 15-tasis šaukimas.
198 cm ūgio gynėjas, atrodo, turi viską, kad ne tik sėkmingai debiutuotų NCAA, bet ir turėtų nuostabią karjerą – dydis, metimas, žaidimo skaitymas ir gynyba. Susižavėjimas lietuviu jaučiamas ir Ilinojaus universitete.
K.Jakučionis jau pirmaisiais savo metais regimas kaip komandos lyderis ir pagrindinis aikštės generolas, o vietiniai jį lygina su pačiu Steve‘u Nashu.
Labai realu, kad K.Jakučionis NCAA sužais vienintelį sezoną ir tuomet kelsis į NBA, bet kad tai įvyktų, lietuvis turi bent jau pateisinti dabartinius lūkesčius aplink jį, kurie jį iškelia aukštai tarp savo klasės žaidėjų pasaulyje.
Pats K.Jakučionis sezono startą pasitinka ramiai, be išankstinių prognozių. Pirmiausia, reikia suprasti, koks krepšinis žaidžiamas NCAA ir gyvai sutikti pirmuosius iššūkius. Būtent su tokia logika vilnietis pasitinka pirmuosius metus studentų krepšinyje.
Visgi atsakomybės K.Jakučioniui netrūks – atsijauninęs Ilinojaus valstybinis universitetas keturis pastaruosius sezonus pasiekė „Kovo beprotybės“ kovas, o pernai buvo tarp aštuonių stipriausių komandų.
Motiejus Krivas
Krivas
Kauno „Žalgirio“ sistemą 2023 m. vasarą palikęs šiaulietis pirmajame savo sezono Arizonoje turėjo tenkintis atsarginio centro vaidmeniu, bet šiemet situacija keičiasi.
Praėjusį sezoną Arizonoje pagrindinis vidurio puolėjas buvo Oumaras Ballo, bet „Wildcats“ taip tiki M.Krivu, kad nusprendė aukštaūgiui iš Malio suteikti galimybę išvykti, taip padarydami lietuvį pagrindiniu komandos aukštaūgiu.
Kaip ir K.Jakučioniui, taip ir M.Krivui prognozuojamas užtikrintas šaukimas artėjančioje NBA naujokų biržoje pirmajame rate. Paskutiniame ESPN sudarytame reitinge 19-mečiui centrui buvo piešiamas 17-tas šaukimas.
Krepsinis.net žiniomis, Arizonos universitetas tikisi, kad M.Krivas NCAA liks dar dvejus metus, o pačio šiauliečio stovykla taip pat nežada skubinti įvykių – paraišką NBA naujokų biržai teiks tik sužaidus solidų sezoną.
O šiemet M.Krivas ne tik, kad gaus žymiai daugiau žaidimo laiko, bet ir demonstruos talentus didesnėje scenoje – Arizonos universitetas tarpsezoniu iš „Pac-12“ konferencijos persiklėlė į elitinę „Big 12“.
218 cm ūgio ir 226 cm rankų ilgio bokštas praleis sezono startą dėl problemų su pėda, bet reabilitacijos procesas užtrukti neturėtų, o didysis akcentas dedamas bet kokiu atveju pavasariui, kur „Wildcats“ žada patriukšmauti.
Verslo vadybą studijuojantis M.Krivas šalia savęs Arizonoje nebeturės lietuvio P.Murausko, o apskritai visa komanda tarpsezoniu stipriai pakeitė veidą. Visgi ESPN prieš sezoną „Wildcats“ skiria 9-ąją vietą šalyje.
Debiutiniame NCAA sezone M.Krivo skaičiai per 12 minučių siekė 5,4 taško, 4,2 atkovoto kamuolio ir 0,5 bloko.
Augustas Marčiulionis
Marčiulionis
Fantastinį praėjusį sezoną sužaidęs vilnietis ruošiasi dar didesniam ir galbūt kertiniam savo karjeroje pakilimui.
„Saint Mary‘s Gaels“ komandai NCAA atstovaujantis A.Marčiulionis pernai tapo geriausiu Vakarų konferencijos žaidėju, vėliau atsiėmė ir atkrintamųjų MVP titulą, bet proveržio sezonas trečiaisiais metais JAV nereiškė lubų.
Paskutinius metus NCAA 22-ejų įžaidėjas pasitinka su dideliais lūkesčiais – jis ir toliau bus pagrindinis žmogus komandoje, kuri kelią tikslą nukeliauti gerokai toliau nei pernai pasibaigęs žygis pirmajame „Kovo beprotybės“ etape.
Vasarą šonkaulio lūžis A.Marčiulioniui sutrukdė pakovoti dėl vietos Lietuvos rinktinėje, bet greitai pasveikęs gynėjas laiko veltui neleido – didžiulį akcentą skyrė metimui iš distancijos.
Krepsinis.net žiniomis, A.Marčiulionis šį sezoną komandoje jau matomas kaip geriausias jos metikas, tad 34,3 proc. tritaškių pataikymas dar turėtų kilti bent keliais procentais. O būtent metimas buvo didžiausias klausimas dėl įžaidėjo sėkmės profesionalų krepšinyje.
Pernai 193 cm ūgio krepšininkas NCAA per 33 minutes rinko 12,4 taško, 3,3 atkovoto ir 1,4 perimto kamuolio bei 5,3 rezultatyvaus perdavimo skaičius.
Jei A.Marčiulionis išlaikys bent panašius skaičius, realu, kad tai leis jam vasarą pasirašyti dvišalį kontraktą su NBA klubu, o pakelti skaičiai veikiausiai lemtų ir kvietimą naujokų biržoje, kur ESPN dabar jį įvardija 73-iuoju numeriu.
„Saint Mary‘s Gaels“ universitetas NBA skautų akimis vertinamas kaip talentų kalvė, iš kurios žaidėjai išeina maksimaliai paruošti. Čia praeityje tobulėjo australai Matthew Dellavedova, Patty Millsas ar Jockas Landale‘as.
A.Marčiulionis šį sezoną dar šalia savęs turės P.Murauską. Kaip bebūtų, atrodo, kad A.Marčiulionio laukia galbūt net įdomiausias sezonas iš visų NCAA lietuvių ir gal jau kitą vasarą matysime jį Lietuvos rinktinėje. Tai yra tokio potencialo žaidėjas.
Paulius Murauskas
Murauskas
Startas NCAA P.Murauskui tapo karčia patirtimi – elitiniame Arizonos universitete žaidimo laiko užsitarnauti nepavyko, o tai privedė prie permainų ir persikėlimo iš M.Krivo pašonės į A.Marčiulionio.
Būtent Kalifornijoje P.Murauskas bandys pakilti iš naujo ir užsirekomenduoti kitoje Atlanto pusėje, galvoje vis dar turint NBA svajonę.
Tarpsezoniu P.Murauskas, Krepsinis.net žiniomis, svarstė galimybes grįžti į Europą. Visgi apie 250 tūkst. JAV dolerių per sezoną NCAA uždirbsiantis lietuvis tikisi atskleisti savo talentą didžiojoje scenoje ir sėkmės atveju žengti į NBA naujokų biržą.
Juolab, kad metai elitinėje organizacijoje net ir ant jos suolo nenuėjo veltui. Čia galima lyginti P.Murausko ir Igno Brazdeikio situacijas – Krepsinis.net žiniomis, lietuvis per metus „Wildcats“ sustiprėjo fiziškai bei psichologiškai, o dabar turės galimybę išlieti prie parketo susikaupusį pyktį.
O pasiruošimas nuteikia pozityviai. Jame P.Murauskas pranoksta ir patį A.Marčiulionį bei yra geriausias „Saint Mary‘s Gaels“ žaidėjas. Pavyzdžiui, draugiškose rungtynėse prieš Peja Stojakovičiaus sūnaus Andrejaus atstovaujamą Kalifornijos universitetą P.Murauskas surinko 26 taškus ir 14 atkovotų kamuolių.
Kauniečiui – vis dar 20 metų, bet jis jau turi didžiulį patirties bagažą, o 204 cm ūgio žaidėjo talentu abejoti neturėtume – retas būdamas 18 metų sugeba būti naudingas Europos taurės klube.
Aišku, kad P.Murauskas šiemet gaus realų šansą pasirodyti NCAA. Taip pat aišku, kad laukia labai įdomūs metai. NBA išlieka svajonė, bet Eurolygos lygis yra reali siekiamybė.
Liutauras Lelevičius
Lelevičius
Vyriausias sąrašo žaidėjas, kurio laukia be galo svarbūs metai po nusivylimo Panevėžio „7bet-Lietkabelyje“.
Variantų likti Lietuvoje turėjęs L.Lelevičius nusivylė praėjusio sezono situacija ir nusprendė nerti į nuvažiuojantį NCAA traukinį, kur bandys sublizgėti Oregono valstybiniame universitete.
„Žalgirio“ sistemos narys į NCAA keliasi būdamas 21-erių ir maksimaliai čia galės praleisti tris sezonus, bet jo karjeros trajektorija išlieka neaiški. Po trejų praleistų metų NCAA grįžimas į Europą 24-erių atrodytų vėlokas, o ar gali L.Lelevičius užsikabinti NBA aplinkoje? Praėjęs sezonas sukėlė daug klausimų.
Pati Oregono valstybinio universiteto „Beavers“ komanda pastaruoju metu nėra laiminti. Per pastaruosius tris sezonus ji laimėjo 27 kartus, pralaimėjo – 68 ir paskutinį kartą „Kovo beprotybėje“ žaidė 2021 m.
Bet kokiu atveju – L.Lelevičius į komandą pakviestas laimėti čia ir dabar. „Beavers“ sieks patekti į WCC konferencijos finalą, kad galiausiai grįžtų į „Kovo beprotybę“, kur 2021 m. nužygiavo iki ketvirtfinalio. Svarbiausia, jog žaidimo laiko lietuvis tikrai gaus, o jo itin reikia po praėjusių metų.
Įdomu, kur 201 cm ūgio L.Lelevičius matomas aikštėje. Praėjusį sezoną bandymai būti įžaidėju atrodė sunkiai ir būtent savo pozicijos išsigryninimas šiemet yra didžiausia užduotis ateičiai.
O lūkesčiai aplink kaunietį išlieka nemaži – ESPN jį įvardijo kaip dešimtą geriausią NCAA naujoką atvykstantį iš užsienio.
Nojus Indrušaitis
Indrušaitis
Kaip ir K.Jakučionis, taip ir kitas 2006 m. kartos atstovas N.Indrušaitis pradeda karjerą NCAA. Skirtumas tas, kad N.Indrušaičiui JAV krepšinio sistema – puikiai pažįstama. Jis čia užaugo.
Įdomu tai, kad prieš sezoną iš visų lietuvių atstovaujamų universitetų ESPN aukščiausiai reitinguoja būtent N.Indrušaičio Ajovos valstybinį universitetą „Cyclones“.
Kaip ir Matas Buzelis „Brewster“ krepšinio akademijoje žaidęs 18-metis pernai tapo geriausiu Ilinojaus valstybės žaidėju savo kartoje, o tai jau spėjo atkreipti NBA skautų dėmesį.
Galingame universitete karjerą pradedantis N.Indrušaitis sieks išsikovoti žaidimo laiko, o tai iš pradžių padaryti gali būti nelengva –bent jau kol kas lietuvis nėra matomas artėjančią vasarą praveriantis durų į NBA.
Faktas, kad 196 cm ūgio gynėjas svajoja apie stipriausią pasaulio krepšinio lygą, bet esminė problema išlieka gynyba. Čia išeivijos lietuvis privalo dėti didelį akcentą, kadangi vien puolimo talento ateityje su tokia gynyba gali neužtekti nė Eurolygai.
Pagal pirminį planą N.Indrušaitis universitete turėtų praleisti bent porą sezonų, bet faktas, jog geriausius lietuvis medžiojantis „Žalgiris“ į tolimą ateitį turėtų būti užmetęs meškerę. Faktas ir tas, kad prie kartų kaitos artėjančioje Lietuvos rinktinėje N.Indrušaičio kandidatūra ateičiai yra ryškiai projektuojama.
Norėdami komentuoti prisijunkite.