Kai pasibaigus sezonui krepšinio arenose įsivyrauja ramybė, o žaidėjai iškeliauja atostogauti, į darbus kimba jų agentai.
Šių vyrukų paskirtis – labai paprasta – iškaulyti savo klientams kaip įmanoma didesnį atlyginimą iš klubo, padėti gauti geriausias įmanomas gyvenimo sąlygas ir nepamiršti savo komisinių, kurie tiesiogiai priklauso nuo krepšininko atlyginimo.
Krepsinis.net parengė jums pasakojimą apie vieną įtakingiausių Europos krepšinio agentų Miodragą Ražnatovičių, kuris vadovauja puikiai pažįstamai „BeoBasket“ agentūrai.
Geriau žinomas Miško vardu serbas savo kelią pradėjo 1995 metais, įkurdamas „BeoBasket“ agentūrą. Teisininko išsilavinimą turinčiam Ražnatovičiui jis labai pravertė po beveik penkmečio, kai įvyko lemtingas susidūrimas su Dušanu Ivkovičiumi.
Miško padėjo strategui visiškai su krepšiniu nesusijusiais reikalais – tuo metu D.Ivkovičius turėjo teisinių problemų, bylinėdamasis dėl žemės sklypų. Ražnatovičius padėjo treneriui laimėti bylą ir nuo tada D.Ivkovičius savo globon paėmė „BeoBasket“ bosą.
Serbijoje yra du krepšinio poliai – Ivkovičiaus ir Božidaro Maljkovičiaus. Priklausymas jiems reiškia besąlygišką bendradarbiavimą ir pagalbą vienas kitam bet kurioje sferoje.
Vėliau M.Ražnatovičius tapo D.Ivkovičiaus agentu ir juo yra iki šiol. Štai D.Ivkovičius tapo Stambulo „Anadolu Efes“ vyr. treneriu ir šiame klube iš karto atsirado trys krepšininkai iš „BeoBasket“ agentūros.
Bene didžiausią staigmeną „BeoBasket“ pateikė 2010 metų vasarą. Įdomiausia yra tai, kad Vilniaus „Lietuvos ryto“ klubo direktorius Jonas Vainauskas portalui Krepsinis.net tuomet prasitarė, kad Pirėjo „Olympiacos“ treniruos D.Ivkovičius, o klubą papildys Vassilis Spanoulis, kuris taip pat yra „BeoBasket“ klientas.
Nors tuomet Europoje ir Graikijoje tokia naujiena buvo priimta kaip pokštas, kadangi V.Spanoulis žaidė didžiausio priešo Atėnų „Panathinaikos“ gretose, tačiau J.Vainausko žodžiai tapo kūnu – gynėjas persikėlė į Pirėjų ir vėliau šiam klubui padėjo dukart iš eilės užkariauti Eurolygos viršūnę.
Metai po metų M.Ražnatovičiaus įtaka ir klientų skaičius augo. Su D.Ivkovičiaus pagalba, jis į savo agentūrą priviliojo pačius talentingiausius Balkanų šalių krepšininkus. Šis procesas vyksta iki šiol, o „BeoBasket“ agentūrai priklauso beveik pusantro šimto žaidėjų.
2004 metais Miško nusprendė, kad jo agentūrai reikalinga komanda ir įsigijo Belgrado „Mega Vizura“ klubą. Jame rungtyniauja ne tik jauni „BeoBasket“ agentūrai priklausantys krepšininkai, bet ir žaidėjai, tuo metu neturintys klubo. Taip nutiko neseniai su Novica Veličkovičiumi, kuriam reikėjo žaidybinio laiko, bandant atsigauti po traumos. Šalia jaunų krepšininkų čia galima pamatyti ir vieną kitą veteraną. Praėjusį sezoną jaunimą auklėjo 35-erių buvęs žalgirietis Ratko Varda.
Būtent „Mega Vizura“ gretose sužibėję krepšininkai neretai parduodami turtingesniems Europos klubams. Šią vasarą tai nutiko Vasilje Mičičiui, kuris persikėlė į Miuncheno „Bayern“.
Neseniai Miško gavo pasiūlymą įsigyti Ispanijos aukščiausiosios lygos Fuenlabrados klubą, tačiau gerai apsvarstęs pasiūlymą jį atmetė, kadangi pardavėjai norėjo gauti net 7 milijonus eurų. Suma tikrai yra įkandama Ražnatovičiui, bet serbas atsisakė pirkti ekipą, kadangi generalinis direktorius ir prezidentas norėjo išlikti savo postuose net ir po klubo pardavimo.
Jeigu jau prakalbome apie pinigus, tai M.Ražnatovičiui jų tikrai nestinga. Serbas savo dispozicijoje turi prabangų butą Paryžiuje, kelis namus Belgrade, taip pat daugybę nekilnojamo turto Serbijoje bei butą viename prabangiausių Niujorko rajonų su vaizdu į Centrinį parką.
Darbo metodai ir įtaka Serbijos rinktinėje
M.Ražnatovičiaus darbo metodai tėvynėje ir užsienyje skiriasi tarsi diena ir naktis. Savo šalyje agentas dirba itin korektiškai ir pagal taisykles. Ypatingai su „Partizan“ klubu, kuriam vadovauja Predragas Danilovičius.
Kaip juokaujama Serbijoje, jeigu pasielgsi neteisingai su „Partizan“ komanda, vadovams užteks užsiundyti sirgalius ir tu jau turėsi garantuotą pasivažinėjimą automobilio bagažinėje.
Sąžiningai Miško darbuojasi ir už Serbijos ribų, tačiau jį reikia mokėti priversti dirbti tau. J.Vainauskas ne kartą sakydavo, kad jam dirbti su Ražnatovičiumi buvo vienas malonumas, kadangi „Lietuvos ryto“ klubas gaudavo tuos žaidėjus, kurių reikėjo, ir už mažą kainą.
„BeoBasket“ bosas turi įtakos ir pačioje Serbijos rinktinėje. Šioje šalyje kalbama, kad vadovaujant D.Ivkovičiui į nacionalinę komandą buvo imami jauni žaidėjai neatsitiktinai, kadangi po pasirodymo Europos čempionate pakildavo jų rinkos vertė ir galėdavo būti parduoti kitiems klubams.
Nors dabar serbų vairą perėmė Aleksandras Djordjevičius, neabejojama, kad M.Ražnatovičius išlaikys savo įtaką nacionalinėje komandoje.
Naujausia istorija byloja, kad „BeoBasket“ klientas DeMarcusas Nelsonas gavo Serbijos pilietybę, nors šioje šalyje praleido vos dvejus metus ir šią vasarą persikėlė iš „Crvena Zvezda“ į „Panathinaikos“ gretas. Kalbama, kad prie to nagus prikišo ir straipsnio herojus M.Ražnatovičius.
M.Ražnatovičius – prieštaringai vertinama asmenybė, tačiau jo sugebėjimais negalima nesižavėti. Ne kiekvienam agentui pavyksta NBA klubui parduoti 31-erių makedoną Pero Antičių.
Parengta pagal Krepsinis.net, „Novosti.rs“, „Kosarka.rs“ informaciją.
Norėdami komentuoti prisijunkite.