Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) generalinis sekretorius Mindaugas Špokas ramiai atostogavo, kadangi po ilgos vasaros ir Pasaulio taurės buvo padarytas ir dar vienas svarbus darbas – rastas įpėdinis Dainiui Adomaičiui.
Vyrų rinktinės vairas buvo pasiūlytas Kaziui Maksvyčiui ir tai buvo logiškas variantas. Sirgaliai buvo patenkinti, pats treneris atrodė laimingas, kad gavo tokį kvietimą, bet čia kiaulę pakišo Permės „Parma“ vadovai, kurie uždraudė specialistui dirbti su rinktine.
Krepsinis.net žiniomis, „Parma“ buvo linkusi leisti K.Maksvyčiui dirbti rinktinėje, bet nuomonę pakeitė po Vieningosios lygos starto, kai Permės ekipa pralaimėjo ne tik Maskvos CSKA, bet ir dviem tiesioginiams oponentams – Žemutinio Naugardo „Nižnij Novgorod“ bei Krasnojarsko „Jeniej“. Tai leido suprasti ir pats klubo prezidentas Sergejus Boguslavskis.
„Mes suprantame Maksvyčio norą padėti rinktinei, bet sezono startas „Parma“ ekipai yra itin sudėtingas. Tokioje situacijoje bet kuris klubas neleistų sau prabangos dirbti su treneriu, kuris žaidžia „dviem frontais“. Mes pasirengę grįžti prie šio klausimo prieš kito sezono startą“, – aiškino jis.
Labai sunku nuspręsti, ar tikrai K.Maksvyčiui darbas su rinktine trukdytų darbui Permėje, kadangi jo debiutas būtų įvykęs tik vasario pabaigoje. Iki tol jam reikėtų tik stebėti lietuvių pasirodymą kitose lygoje, bet Rusijoje kelionės yra ilgos, tad laiko peržiūrėti kandidatų žaidimą būtų. Juolab, kad atrankos kovoms galinčių žaisti 12-os žaidėjų pavardės turbūt visiems labai gerai žinomos ir K.Maksvytis puikiai žino, ką jie gali duoti rinktinei.
Kaip bebūtų, K.Maksvytis priėmė tokį iššūkį ir dabar turi su juo gyventi, o LKF privalo judėti pirmyn ir ieškoti kito stratego, kurį buvo pasiruošę tvirtinti jau po trijų savaičių – lapkričio 12-ąją. Kas taps planu „B“ arba net „C“?
Šiuo metu darbo neturi praėjusiame sezone prie Talino „Kalev/Cramo“ vairo sužibėjęs Donaldas Kairys. Krepsinis.net žiniomis, specialistas turėjo pasiūlymą vasarą perimti Zelionos Guros „Stelmet“ vyr. trenerio kėdę, tačiau pasiūlymo atsisakė, kadangi klubo finansinė situacija nėra stabili. Darbą siūlė ir Klaipėdos „Neptūnas“, tačiau ir šis variantas buvo atmestas.
42-ejų D.Kairys dar yra jaunas treneris, kuris spėjo laimėti medalius Lenkijoje su Slupsko ekipa, o dvejus metus iš eilės tapo geriausiu Estijos lygos treneriu bei šios šalies čempionu. D.Kairys buvo rinktinės štabe, kai ši 2007 metais laimėjo Europos čempionato bronzą, o 2010 metais pasipuošė pasaulio čempionato bronza. Apskritai D.Kairio CV yra tokie įrašai kaip darbas San Antonijaus „Spurs“ klube (2003 m.) ar Maskvos CSKA štabe (2007–2008 m.).
Klausimas yra tame, ar D.Kairys šiuo metu jau yra pasiruošęs perimti rinktinės vairą. Vis dėlto aukščiausio lygio krepšinio patirties bagažas nėra didelis, bet dveji metai kovojant su grandais Vieningoje lygoje tikrai davė daug naudos. D.Kairys atrodo labai prieinamas ir įdomus variantas, bet ar LKF linkusi taip rizikuoti?
Dar vienas patikrintas variantas yra Gintaras Krapikas. Teoriškai specialistas turi darbą Nandzingo klube, bet ten yra trenerių štabo patarėjas. Turint omenyje, kaip kinai atlaidžiai žiūri į FIBA „langus“ ir palaiko jų politiką, G.Krapikui kliūčių treniruoti nacionalinę komandą tikrai nebūtų.
58-erių G.Krapikas turi solidų bagažą – jis rinktinės štabe yra dirbęs dukart po ketverius metus, tad iš viso net aštuoneri metai. Pridėkime ir tai, kad jis treniravo Kauno „Žalgirį“ Eurolygoje, tad patirties kretingiškis yra sukaupęs tikrai daug. Vis dėlto peršasi mintis, kad sirgaliai nebūtų pernelyg patenkinti tokiu pasirinkimu, kadangi G.Krapikas atmintyje įstrigęs kaip treneris, su kuriuo žalgiriečiai Eurolygoje pralaimėdavo neretai 30 taškų skirtumu. Patirties prasme, G.Krapikas yra puikus kandidatas.
Dar vienas logiškas pasirinkimas būtų pasikviesti Kęstutį Kemzūrą. Ir šis variantas turbūt būtų pats realiausias, jeigu ne sumaištis Pirėjo „Olympiacos“ klube, kai lietuvis perėmė komandos vairą. Daugiausiai klausimų kelia tai, kiek lietuvis užsibus šiose pareigose. Graikai skelbė, kad Georgios Bartzokas turėtų stoti prie OLY vairo, kai tik grįš iš stažuotės Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) klube. Stipriausios pasaulio lygos kovos prasidės jau kitą savaitę, tad specialisto kelionė JAV baigiasi.
Vis dėlto „Olympiacos“ gali suteikti šansą K.Kemzūrai, kuris debiutavo solidžia pergale prieš Valensijos „Valencia“, o penktadienį laukia dar vienas dugne esantis varžovas – Sankt Peterburgo „Zenit“. Labai sunku atspėti, ar „Olympiacos“ gali suteikti lietuviui daugiau laiko parodyti sugebėjimus, bet šį klausimą gali tekti spręsti greičiau, jeigu LKF pasiūlys sutartį šiam specialistui. Prisimename, kad K.Kemzūra 2010 m. su rinktine laimėjo pasaulio čempionato bronzą, o pasitraukė 2012 m. po prasto pasirodymo Londono olimpiadoje. 49-erių kaunietis tiktų rinktinei ir dėl savo patirties, ir dėl solidumo. Beje, K.Kemzūra jau puikiai žino, ką reiškia žaisti olimpiados atrankos turnyre ir jį laimėti, kai tai padarė 2012 m. Venesueloje.
Dar po D.Adomaičio pasitraukimo kaip kandidatus minėjome trenerių štabe dirbusį Beną Matkevičių, kuris dar yra ir Bostono „Celtics“ tarptautinis skautas. Taip pat logiškas būtų Dariaus Maskoliūno pasikvietimas, bet jis dirba „Žalgiryje“ asistentu ir dėl įtempto tvarkaraščio neaišku, ar galėtų skirti pakankamai dėmesio rinktinei. Žinoma, kad reikia paminėti ir Šarūną Jasikevičių, bet kaip realaus kandidato jo nelaikykime, kadangi rinktinė žaidžia tuomet, kai vyksta Eurolygos kovos, o ir pats Šaras yra sakęs, kad vasarą jo prioritetas yra šeima. Ta pati situacija galioja ir Rimui Kurtinaičiui, kuris irgi dirba Eurolygoje žaidžiančioje Maskvos srities „Chimki“ ekipoje ir ji taikosi įsitaisyti tarp geriausių turnyro komandų.
Turbūt mintyse kažkur dar yra ir Jono Kazlausko pavardė, su kuriuo siejasi itin gražus rinktinės ciklas, kai 2013 ir 2015 m. nacionalinė komanda laimėjo Senojo žemyno pirmenybių sidabro medalius, o 2014 m. pasaulio čempionate ir be Manto Kalniečio nužygiavo iki mažojo finalo. Vis dėlto panevėžietis jau yra pasakęs, kad jo tokie iššūkiai nedomina ir į rinktinę jis dar kartą negrįš.
Iš LKL dirbančių trenerių galima minėti Antaną Sireiką ar Valdemarą Chomičių. Vis dėlto „Šiaulių“ stratego opciją atrodo itin mažai tikėtina, kadangi šis specialistas nors ir laimėjo 2003 m. Europos čempionatą, tačiau jau labai seniai nedirba aukščiausiame lygyje. Alytaus „Dzūkijos“ strategas V.Chomičius yra geras Arvydo Sabonio draugas ir buvęs bendražygis. Taip pat jis yra dirbęs rinktinės trenerių štabe bei turi sukaupęs nemažai patirties. Tačiau V.Chomičius pastaraisiais metais nedirbo niekur arba buvo tik asistentu LKL autsaiderėje, todėl atrodytų itin keistai, jeigu Lietuvos rinktinės vairą perimtų šalies pirmenybių vienoje blogiausių ekipoje dirbantis treneris.
Sprendimas turi būti labai atsakingas ir orientuotas labiau į vasaros pradžią nei į vasario mėnesio atrankos kovas, kur lietuviai susitiks su belgais ir čekais. Birželio pabaigoje bus žaidžiama atranka į olimpines žaidynes, tad užsiimti eksperimentais laiko tikrai nėra, kadangi ant kortos gali būti pastatyti net 3 mln. eurų, jeigu Lietuva gaus teisę rengti kvalifikaciją mūsų šalyje. Būtų itin apmaudu, jeigu išleidus tokią sumą pinigų mūsų geriausi šalies krepšininkai kovas Tokijuje stebėtų per televiziją.
A.Sabonis ir M.Špokas tikrai turėjo ir planą „B“, ir „C“, todėl bus labai įdomu sužinoti, kas bus kitas kandidatas, galintis tapti rinktinės vairininku.
Norėdami komentuoti prisijunkite.