Kauno „Žalgirio“ komanda paskelbė apie antrąjį tarpsezonio pirkinį, kuris tikrai nenustebino, kadangi apie jo atvykimą žinojome anksčiau – Nielso Giffey.
Gifai – taip tariama šio 30-mečio 201 cm ūgio lengvojo krašto puolėjo pavardė. Sulig vokiečio atvykimu galima drąsiai sakyti, kad atsisveikinta su Patricio Garino, kuris visą sezoną gydėsi traumas ir nepateisino į jį investuotų pinigų.
N.Giffey biografija nėra spalvinga ir kažkuo išsiskirianti – tai yra žaidėjas, kuris 2010–2014 metais krimto mokslo už Atlanto, o tada sugrįžo į gimtąjį miestą ir ten žaidė net septynerius metus, kol nesulaukė „Žalgirio“ kvietimo.
Konektikuto „Uconn“ universitete studijavęs N.Giffey dukart tapo NCAA čempionu – 2011 ir 2014 metais. Retas žaidėjas per ketverius studijų metus net dukart laimi pirmenybes. „Uconn“ universitetas išugdęs visą būrį žinomų Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) žaidėjų: Ray‘ų Alleną, Rudy Gay‘ų, Caroną Butlerį, Emeką Okaforą ar Kemba Walkerį. Kartu su N.Giffey rungtyniavo Shabazzas Napieras ir Andrea Drummondas.
Iš pažįstamų žaidėjų N.Giffey buvo komandos draugu su prabėgusiame sezone Vilniaus „Ryte“ rungtyniavusiu Ryanu Boatrightu ir praeityje Mažeikiuose bei Šiauliuose žaidusiu Tyleriu Olanderiu.
Pats N.Giffey nebuvo itin ryškus – pirmąjį sezoną fiksavo 2,2 taško vidurkį, antrojo metu – 2,7 tšk., trečiajame – 4,9 taško, o paskutiniais studijų metais žaisdavo daugiausiai (po 25 min.) ir rinkdavo 8,4 taško, pataikydamas net 48,3 proc. tritaškių. Nieko nuostabaus, kad į NBA prasimušti šiam žaidėjui šansų nebuvo.
Kaip ir minėjome, po studijų N.Giffey sugrįžo į ALBA ir ten žaidė iki pat dabar. Nebuvo taip, kad žaidėjo kažkurią vasarą negeidė jokia kita ekipa. Priešingai, N.Giffey ne kartą yra sulaukęs pasiūlymo keltis į Miuncheno „Bayern“. Ypač tuomet, kai ALBA dar neturėjo vietos Eurolygoje. Vis dėlto vokietis nusprendė likti Berlyne, kur yra itin mylimas klubo žmonių ir vietinės bendruomenės.
Keturi sezonai Europos taurėje ir trys – Eurolygoje. Tik 2018–2019 m. sezone N.Giffey Europos taurėje turėjo dviženklį taškų skaičių – 10,5. Tada ALBA su Roku Giedraičiu priešakyje nužygiavo iki pat finalo, kur serijoje turėjo pripažinti Valensijos „Valencia“ pranašumą.
Lyginant N.Giffey pasirodymą šiame ir praėjusiame Eurolygos sezone, jie yra labai panašūs – pernai 8,8 taško ir 7,6 naudingumo balo, o šiemet – 8,1 taško bei 8,3 balo. Įdomu tai, kad nors pernai sezoną nutraukė koronavirusas, jis sužaidė visus 28 mačus, kai prabėgusiame sezone praleido 10 susitikimų. Beveik du mėnesius N.Giffey nežaidė nuo praėjusių metų gruodžio pabaigos iki vasario pabaigos, kadangi patyrė kojos traumą.
Nors ALBA savo žaidimą grindžia veiksmais puolime, tačiau N.Giffey nežibėjo rezultatyvumu, kadangi tai nėra žaidėjas, kuris orientuotas į taškų rinkimą. Tai yra „trečias numeris“, kuris puikiai pataiko iš toli ir yra labai solidus gynyboje. Angliškai tokie vadinami „3&D“ (tritaškis ir gynyba) krepšininkais.
Martinas Schilleris tikrai nebraižys derinių N.Giffey, o dažniau jį matysime lūkuriuojantį kažkur aikštės kampe, kur lauks perdavimo ir siųs kamuolį iš toli arba, suklaidinęs varžovą, pasirinks metimą iš artimesnės distancijos.
Prie šių savybių dar galima pridėti, kad N.Giffey dar ir puikiai skuodžia į greitas atakas bei išnaudoja savo privalumus, kai žaidžia nugara į krepšį. Ir tokių situacijų praėjusiame sezone atitinkamai buvo 17,3 proc. bei 12,7 proc., kai dažniausiai puolime naudota opcija (metimas iš statinės padėties) sudarė 22,3 proc. situacijų. Vokietis, vos atkovojęs kamuolį, pasileidžia į priekį greitajame puolime, kadangi pakankamai neblogai valdo kamuolį ir turi gerą greitį. Žaidime nugara į krepšį jis išnaudoja savo 201 cm ir tvirtą kūną.
Apie tai, kad N.Giffey nėra vien metikas iš statinių padėčių, įrodo ir faktas, jog Eurolygoje išmetė dvigubai daugiau dvitaškių nei tritaškių – 101 prieš 55. Iš arčiau sumetė 52,5 proc. metimų, o iš toliau – 41,8 proc.
N.Giffey nepasižymi kūryba, tad 1,4 rezultatyvaus perdavimo realiai neatspindi jo sugebėjimų, o šią statistiką iškraipė mačas su Stambulo „Fenerbahče“, kai jis atliko net 8 rezultatyvius perdavimus iš 34, kurie užfiksuoti prabėgusiame sezone. Beje, tai buvo puolėjo karjeros rekordas.
Geriausias karjeros mačas irgi fiksuotas šiame sezone – prieš Maskvos srities „Chimki“. Tiesa, būtina pažymėti, kad tai buvo dvikova su dar visus legionierius turėjusiais Rimo Kurtinaičio auklėtiniais. Tada Berlyne N.Giffey sumetė 22 taškus (5/9 dvitaškiai, 4/4 tritaškiai), surinko 29 naudingumo balus vos per 20 minučių.
N.Giffey charakteris puikiai tiks „Žalgirio“ rūbinei – tai yra amerikietiškoje kultūroje subrendęs, bet visas vokiškas savybes savyje turintis puolėjas. Galima sakyti, kad labai panašu į tai, koks yra M.Schilleris. 30-metis turi žmoną Erin, su kuria aukso žiedus sumainė 2019 metais Konektikute. Komandos draugų šis žaidėjas apibūdinamas kaip šiltas, malonus ir visada padedantis žmogus.
Išvada. „Mažoji ALBA“ po truputį kuriasi Kaune, kadangi Tyleris Cavanaugh irgi yra gynęs šios komandos garbę bei žaidęs kartu su N.Giffey. Akivaizdu, kad tai yra M.Schillerio pasirinkimas, tačiau skirtingai nei pirmasis naujokas, šis nekelia didelių abejonių. Eurolygoje „trečių numerių“ pasirinkimas nėra didelis, todėl šio turnyro kovų patikrintas ir treneriui pažįstamas žaidėjas yra saugus bei patikrintas variantas.
Nereikia tikėtis, kad N.Giffey kiekviename mače mes po 12 taškų, bet tikrai bus rungtynių, kur jo metimai keis dvikovos tėkmę ir galbūt net lemtį. „Žalgiriui“ reikėjo tokio tipo krepšininko ir jį pavyko įsigyti. Ironiška, bet N.Giffey atvykimas jau yra automatiškas pastiprinimas jam dar nė nepasirodžius „Žalgirio“ arenoje, kadangi praėjusiame sezone kauniečiai rungtyniavo be lengvojo krašto puolėjo ir čia turėjo bėdų. N.Giffey gynyboje su savo užduotimis susitvarkys ir varžovai neturės jokių pranašumų arčiau krepšio.
Tiek T.Cavanaugh, tiek N.Giffey atitinka M.Schillerio viziją, kur pageidaujama daugiau tritaškių. Abu šie žaidėjai turi labai gerą rankelę ir kartu su jais ant parketo „Žalgirio“ perimetras bus itin grėsmingas, kas privers varžovus prižiūrėti oponentus ties perimetru bei atvers daugiau erdvių baudos aikštelėje. Galbūt gerbėjai norėjo Edgaro Ulanovo sugrįžimo, bet N.Giffey yra pigesnis (apie 300 tūkst. eurų) ir labiau strategui tinkantis krepšininkas būtent dėl labai gero metimo.
Vienintelis šiek tiek nerimo keliantis dalykas yra tai, kad N.Giffey pirmą kartą per profesionalo karjerą žais užsienyje. Situaciją palengvina tai, kad angliškai jis kalba labai gerai, taip pat trenerių štabe bent jau du specialistai yra iš tos pačios kultūros. Taip pat N.Giffey žaidimo stilius toks, kad ypatingų niuansų jam perprasti austro schemose nereikės – reikės tik pataikyti į krepšį. Palikti Vokietiją N.Giffey veikiausiai paskatino pažįstamo žmogaus kvietimas ir pasiektos lubos, kadangi su ALBA dukart laimėjo Vokietijos lygą, o Eurolygoje kilti aukštyn potencialo pernelyg nėra, tad naujas iššūkis šiuo karjeros etapu yra geras pasirinkimas.
Norėdami komentuoti prisijunkite.