Vilniaus „Ryto“ komanda sulaukė taip reikalingo papildymo sunkaus krašto puolėjo pozicijoje, kai pasikvietė Justiną Gorhamą.
24 metų 201 cm ūgio amerikietis atvyko iš Gan Ner „Galil Gilboa“ komandos, kuri Izraelio lygoje per 19 turų turi vos 4 pergales savo sąskaitoje ir rikiuojasi paskutinė. Situacija šioje ekipoje labai panaši kaip Prienų „Labas GAS“ – per sezoną bent jau 1 mačą sužaidė jau 19 skirtingų žaidėjų.
J.Gorhamo paslaugų nebereikėjo, kai pasikvietė Robertą Franksą. Amerikietis kol kas per 3 rungtynes renka 17,7 taško, atkovoja 6,5 kamuolio ir fiksuoja 17,9 naudingumo balo vidurkius. Beje, permainos išėjo į naudą ir vienintelį mačą be J.Gorhamo „Galil Gilbao“ laimėjo, įsirašydama 4-ąją pergalę turnyre.
Kai atvyko R.Franksas, J.Gorhamo statistika per dvejas rungtynes su nauju kolega krito iki 3,5 taško ir -1,5 naudingumo balo per 23 minutes. Akivaizdu, kad vyr. treneriui Rami Hadarui naujokas paliko geresnį įspūdį ir dviem žaidėjams sutilpti šioje komandoje nebuvo lemta. Gana keistai atrodo, kai ekipą palieka antras pagal naudingumą krepšininkas, bet dažnai Izraelio klubų logiką, ypatingai autsaiderių, sunku suprasti. R.Franksas yra labiau į puolimą orientuotas žaidėjas ir gerai dera šalia neseniai atvykusio Tony Carro, kuris renka po 23 taškus ir 30 balų per 6 sužaistus susitikimus.
Pažvelkime į „Ryto“ naujoką iš arčiau. Hjustono universitetą baigęs atletas Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) naujokų biržoje savo pavardės neišgirdo – buvo reitinguojamas pirmojo šimtuko pabaigoje, todėl nieko nuostabaus, kad šanso stipriausioje pasaulio lygoje negavo.
Paskutiniais metais NCAA J.Gorhamas per 28 minutes fiksavo 8,4 taško ir 8,6 atkovoto kamuolio vidurkius. Jis buvo pripažintas AAC konferencijos labiausiai patobulėjusiu žaidėju.
Vienintelė sąsaja su NBA gali būti žaidimas Vasaros lygoje pernai Las Vegase, kur su Dalaso „Mavericks“ apranga per 15 minučių rinko po 6 taškus ir atkovojo 4,5 kamuolio.
Pirmąja karjeros stotele J.Gorhamui tapo Bonos „Telekom Baskets“ komanda, kurios gretose tuo metu žaidė Saulius Kulvietis. Debiutiniame sezone amerikietis per 21 minutę rinkdavo 8,9 taško, 5,6 atkovoto kamuolio ir 10,9 naudingumo balo Vokietijos čempionate. Vasarą J.Gorhamas nutarė keltis į Izraelį, kur sulaukė solidesnio pasiūlymo nei galėjo jam pateikti vokiečiai.
J.Gorhamo stiprybė yra fiziškumas ir atletiškumas bei gera kova dėl atšokusių kamuolių. Tai galioja abejose aikštės pusėse, kadangi bent jau po 2–2,5 kamuolio puolime sugriebia ir taip suteikia papildomus šansus savo komandai. Gynyboje turi greitas rankas, nebijo kontakto ir yra vertinamas kaip patikimas žaidėjas prie savojo krepšio. Aikštelėje yra aktyvus, dažnai mėgsta kaišioti rankas į perdavimų linijas arba bandyti išmušti kamuolį iš varžovo rankų. Taip kartais prisirenka nereikalingų pražangų, bet nėra tas žaidėjas, kuris greitai apriboja save dėl taisyklių pažeidimo.
Puolime J.Gorhamas yra nugara sužaisti prieš mažesnius varžovus ir taip pelnyti taškus. Dažniausiai tokias atakas užbaigia mesdamas puskablį.
Yra neblogas metikas iš įvairių padėčių, o šį elementą gerokai pagerino nuo studijų laikų. Tiesa, silpnoji vieta yra metimai po driblingo, bet sunkieji kraštai tokių metimų neatlieka daug. Daug geriau sekasi realizuoti situacijas, kai metimas atliekas iš statinių padėčių, ypatingai aikštės kampuose.
Tritaškių pataikymas irgi yra neblogas – 36,4 proc. praėjusiame sezone Vokietijoje ir 31,2 proc. šiame. Izraelio klube jis įmetė 24 iš 77. „Galil Gilboa“ sudėtyje metimų pasirinkimai nebūdavo patys geriausi, todėl ir pati realizacija nėra itin solidi. J.Gorhamas toli gražu nėra metikas, bet ir nėra tas žaidėjas, kurį galima palikti prie tritaškio linijos. Šiame sezone jis turėjo pasirodymų, kai pataikė 4 iš 9 ar 3 iš 8 tolimų metimų, bet būta rungtynių su 1 iš 6 ar 1 iš 5.
J.Gorhamas nėra tas žaidėjas, kuris pats gebėtų sau susikurti progas metimams – dažniausiai viską padaro po komandos draugų perdavimų, kai lieka laisvas ties tritaškiu arba užbaigia ataką po gero įkirtimo į baudos aikštelę. Kamuolį valdo gana vidutiniškai, todėl prasiveržimai nuo tritaškio iki krepšio yra retas reiškinys jo žaidime.
Turi problemų su atakų užbaigimu po stipraus kontakto su varžovu – ne veltui dvitaškių pataikymas šiame sezone siekė 44,5 proc. (53/119). Kontakto tikrai nebijo, tačiau susidūręs su varžovu neišlaiko kūno balanso ir tai turi įtakos metimui.
Baudų pataikymas buvo vienas iš elementų, kuris leido varžovams jį stabdyti pražangomis NCAA paskutiniajame sezone, kur pataikė 67,4 proc. metimų nuo šios žymos. Praėjusiame sezone pataikymas siekė 70,6 proc., o šiame – 73,1 proc. Baudų pataikymas atrodo pagerėjęs ir 2 iš 3 baudų amerikietis realizuoti tikrai pajėgus.
Visada įdomu pažiūrėti, kaip žaidėjui sekasi rungtyniauti prieš pajėgiausias komandas. Štai šiame sezone prieš Tel Avivo „Maccabi“ jis pasižymėjo 11 taškų, 14 atkovotų kamuolių ir 18 naudingumo balų.
Prieš Europos taurėje žaidžiančią Tel Avivo „Hapoel“ fiksavo 20 taškų, 12 kamuolių ir 27 naudingumo balų statistiką, o kitose rungtynėse įmetė 11 taškų, atkovojo 10 kamuolių ir užfiksavo 17 balų efektyvumą.
Verta atkreipti dėmesį, kad J.Gorhamas sezono pradžioje rodė itin solidžią statistiką puolime ir per pirmus 7 turus fiksavo 18 taškų vidurkį, bet likusius 10 rezultatyvumas smuktelėjo iki 11 taškų. Tai susiję ir su metimų skaičiumi, kuris pradžioje buvo 15 per rungtynes, o vėliau ištirpo perpus.
J.Gorhamas yra komandinio tipo žaidėjas, kuris, jeigu to reikalauja situacija, geba pasitraukti į kitų šešėlį ir nereikalauja kamuolio puolime. Gavęs kamuolį geba priimti gerą sprendimą ir perduoti jį į reikiamą tašką, bet perdavimai būna labai saugūs. Izraelyje buvo 2,2 rezultatyvaus perdavimo ir 2,1 klaidos santykis.
Apibendrinus galima pasakyti, kad J.Gorhamas buvo projektuojamas kaip lengvasis krašto puolėjas, bet nestabilus metimas iš toli ir per prasti kamuolio valdymo įgūdžiai jam neleido tapti „trečiu numeriu“. Europoje jo atletiškumo pakanka, kad galėtų būti sėkmingas „ketvirtas numeris“, o esant reikalui, ir lengvasis kraštas. Taip Giedrius Žibėnas turės žaidėją, kuris galės žaisti kartu su Gyčiu Radzevičiumi arba Gyčiu Masiuliu. J.Gorhamas pridės „Rytui“ agresijos gynyboje, pagerins kovą dėl kamuolių ir, svarbus aspektas, nebus žaidėjas, kuriam reikia kamuolio, nes tokių krepšininkų sudėtyje ir taip pakanka.
„Rytas“ kitą trečiadienį FIBA Čempionų lygoje žais lemiamą mačą su Manresos BAXI ir patekimui į ketvirtfinalį reikalinga pergalė bent jau 13 taškų skirtumu. J.Gorhamas spės atvykti ir turėtų pasirodyti ant parketo, kas tikrai padidina šansus žengti į atkrintamąsias. Jeigu to padaryti ir nepavyktų, J.Gorhamas bus puikus pastiprinimas lemiamoms kovoms Lietuvos krepšinio lygoje („Betsafe-LKL“).
Norėdami komentuoti prisijunkite.