Suprasti NBA Plėtojimosi lygą: 20 svarbiausių faktų
(9)Prieš penkerius metus RealGM.com analizuodamas NBA Plėtojimosi lygą, kuri dar trumpiau vadinama NBA D lyga, savo rašinį pradėjau Charleso Barkley citata apie tuometinius NBA dukterinės lygos žaidėjus: „tai tiesiog grupė vyrukų, kurie nenori susirasti prakeikto darbo“.
Tąkart kalbėjausi su tuomet europiečiams mažai pažįstama NBA D lyga ir Europos krepšiniu susipažinusiais amerikiečiais – Drew Nicholasu, J.R. Giddensu, Jamonu Lucasu, Darricku Leonardu, Maurice’u Bakeriu, D.J. Strawberry ir buvusiu vienu stipriausiu NBA D lygos reklaminiu veidu Sundiata Gainesu.
Kaip ir dabar, taip ir anuomet nuomonės stipriai skyrėsi. Abejose Atlanto pusėse išbandę septyni atletai išvardino virš 20 svarbių aspektų, į kuriuos verta atsižvelgti renkantis krepšinio kelią – šeima, namai, kultūrinis pažinimas, alga, alga, alga, NBA matomumas ir pasiekiamumas, profesionalumas, žaidimo lygis ir t.t.
Per penkerius metus situacija šiek tiek pasikeitė – penkioliktąjį sezoną NBA D lygoje rungtyniauja jau 19 komandų, o kitąmet lyga vėl plėsis – prisijungus dar trims komandoms sąrašas augs iki 22. Praėjusį sezoną buvo mušami visi žaidėjų pakvietimo į NBA rekordai – net 47 skirtingi žaidėjai 63 kartus buvo pakviesti prisijungti prie NBA komandų. Taip pat NBA nepalyginamai dažniau siunčia savo narius tobulintis į NBA D lygą – 2014–2015 metų sezone tai įvyko 195 kartus.
Lietuvoje pastaruoju metu taip užsimenama apie NBA D lygą kaip vietą, kurioje galima rasti pajėgių ir santykinai pigių žaidėjų, galinčių sustiprinti Lietuvos klubus. Savo savaitinėje Krepsinis.net rubrikoje norėčiau apžvelgti svarbiausius NBA D lygos aspektus, kurie padės geriau susipažinti su NBA D lygos žaidėjų sprendimų motyvais bei pačios organizacijos veikimu, kuris neturi analogų pasaulyje:
1. Praėjusį sezoną NBA rungtyniavo 170 žaidėjų, praeityje taip pat žaidusių NBA D lygoje. Tai yra net 38 procentai visų NBA žaidėjų.
2. NBA D lyga yra tobulėjimo lyga, skirta ne tik žaidėjams. NBA D lygoje NBA komandos taip pat tobulina, pavyzdžiui, savo trenerius ir personalą. NBA tobulina savo teisėjus.
3. NBA D lygoje yra trijų tipų kontraktai – A, B ir C. A lygio kontraktą turintys žaidėjai uždirba 25,5 tūkst. JAV dolerių per metus, B – 19 tūkst. JAV dolerių ir C – 13 tūkst. JAV dolerių.
4. Komandos yra atsakingos už apgyvendinimo suteikimą bei dienpinigius išvykų metu, kurie siekia 40 dolerių.
5. NBA D lygos žaidėjai sutartis sudaro ne su komandomis, bet lyga. Visi kontraktai – vieno sezono.
Whiteside'as
6. NBA D lygos komandų algų kepurė – 173 tūkst. JAV dolerių. Taip pat viena komanda negali pasirašyti daugiau nei penkių A lygio kontraktų (25,5 tūkst. JAV dolerių per metus).
7. Lygos žaidėjai nuo sausio 5 dienos (arba pirmos darbo dienos nuo šios datos) gali pasirašyti dešimties dienų kontraktus su NBA komandomis. NBA D lygos žaidėjai per dešimt dienų NBA uždirba daugiau nei per visą sezoną NBA D lygoje – nuo 30,9 tūkst. JAV dolerių iki 88,2 tūkst. JAV dolerių, priklausomai nuo patirties NBA lygio.
8. NBA D lygos žaidėjai gali pasirašyti neribotą dešimties dienų kontraktų kiekį, tačiau ta pati komanda tam pačiam žaidėjui gali pasiūlyti dešimties dienų kontraktą tik dukart – vėliau ji arba turi pasirašyti kontraktą iki sezono galo (arba ilgiau), arba žaidėją paleisti.
9. Ne NBA D lygos komandos turi galimybę mokėti išpirką už sutartis su NBA D lyga turinčius žaidėjus ir taip pasikviesti juos į savo klubus. C lygio žaidėjų išpirka – 40 tūkst. JAV dolerių, B – 45 tūkst. JAV dolerių, A – 50 tūkst. JAV dolerių. Tiesa, kai kurios komandos gali padėti žaidėjams juos atleisdami ir taip pat išvengdami išpirkos (susitarimo reikalas). Pavyzdžiui, buvęs „Šiaulių“ įžaidėjas Stefhonas Hannahas šį sezoną NBA D lygoje sužaidė devynerias rungtynes, buvo atleistas ir prisijungė prie Lenkijos vidutiniokės „AZS Koszalin“, kuri nemokėtų 40 tūkst. JAV dolerių išpirkos už per pastaruosius tris sezonus 5–7 taškus NBA D lygoje rinkusį žaidėją.
10. NBA naujokų biržoje pašaukti, bet kontrakto neturintys žaidėjai gali prisijungti tik prie pašaukto klubo dukterinės NBA D lygos komandos. Pavyzdžiui, jei dėl neįmanomų kokių priežasčių Renaldas Seibutis norėtų žaisti NBA D lygoje, jis galėtų prisijungti tik prie Teksaso „Legends“, Robertas Javtokas – prie Ostino „Spurs“.
11. Nors NBA džiaugiasi savo multikultūriškumu tarp žaidėjų, šiuo metu visi NBA treneriai – amerikiečiai. NBA D lygoje situacija panaši, vienintelis užsienietis – meksikietis, buvęs NBA žaidėjas Eduardo Najera.
12. NBA komandos vienu metu į NBA D lygą gali išsiųsti ne daugiau trijų žaidėjų.
13. NBA žaidėjai su trejų metų arba mažesne patirtimi į NBA D lygą gali būti išsiunčiami bet kada. Labiau patyrę – tik su jų sutikimu. Pavyzdžiui, dar šiemet Jonas Valančiūnas ir Donatas Motiejūnas į NBA D lygą gali būti siunčiami bet kada, tačiau kitąmet – tik su jų sutikimu.
14. Daugiausiai kartų per vieną sezoną į NBA D lygą buvo siunčiami Joe Harrisas iš „Cavaliers“, Jamesas Youngas iš „Celtics“, Dwightas Powellas iš „Mavericks“ ir Ognenas Kuzmičius iš „Warriors“ – visi šie žaidėjai buvo išsiųsti tobulintis 11 kartų per vieną sezoną.
Ilyasova
15. Ilgiausiai stažuotėje NBA D lygoje užtruko Ersanas Ilyasova, kuris 2005–2006 metų sezone rungtyniaudamas „Bucks“ į NBA D lygą išvyko 155 dienų. 3-ias ir 4-as rezultatas taip pat priklauso europiečiams – Kirilas Fesenka, turėdamas sutartį su NBA komanda, NBA D lygoje praleido 93 dienas, Ianas Mahinmi – 85.
16. Žymiausiais NBA žaidėjais, stažavusiais NBA D lygoje ir patraukusiais NBA komandų dėmesį, laikomi Ericas Bledsoe, Rudy Gobertas, Reggie Jacksonas, Jeremy Linas, Hassanas Whiteside’as, Danny Greenas ir Geraldas Greenas.
17. Labiausiai patyrę NBA žaidėjai, žaidę NBA D lygoje – Kenyonas Doolingas (12-a metų NBA), Lamaras Odomas (12), Amare’as Stoudemire’as (10), Carlas Landry (8), T.J.Fordas (8), Rajonas Rondo (7) ir Brandonas Jenningas (6).
18. Kiekvienais metais NBA D lyga organizuoja nacionalinę atranką, į kurią užpildę paraišką ir sumokėję 350 dolerių mokestį patenka apie 220 žaidėjų. Dažniausiai apie 25–40 sulaukia pasiūlymo pasirašyti sutartį su NBA D lygą ir dalyvauti NBA D lygos biržoje. Papildomai NBA D lygos komandos organizuoja savo atranką, iš kurios į savo priešsezoninę stovyklą gali pakviesti daugiausiai penkis žaidėjus.
19. NBA D lygos birža kasmet vyksta spalio pabaigoje–lapkričio pradžioje, paaiškėjus NBA komandų sudėtims. NBA D lyga sudaro sutartis su maždaug 180–200 žaidėjų, kurie dalyvauja biržoje. Dažniausiai tai – NBA naujokų biržoje nepašaukti buvę universitetų komandų žaidėjai, žaidėjai iš užsienio arba ką tik iš NBA atleisti žaidėjai. Minimalus amžiaus cenzas – 18 (skirtingai nei NBA, kur amžiaus cenzas – 19).
20. Per visą NBA D lygos istoriją kol kas tik du nacionalinėje atrankoje dalyvavę žaidėjai pateko į NBA – Dennisas Horneris („Nets“) ir Dwightas Buycksas („Raptors“ ir „Lakers“). Iki šiol tik šeši NBA D lygos žaidėjai buvo pašaukti NBA naujokų biržoje. 2014 metais Thanasis Antetokounmpo tapo pirmuoju užsieničiu–NBA D lygos žaidėju, pašaukti NBA naujokų biržoje. P.J.Hairstonas kol kas yra vienintelis NBA D lygos žaidėjas, pašauktas pirmajame NBA naujokų biržos rate.
Sekite krepšinio analitiką Erildą Budraitį socialiniame tinkle „Facebook“. Susisiekti su autoriumi galite el. paštu: [email protected].
Norėdami komentuoti prisijunkite.